www.mamboteam.com
 
Strona główna
środa, 07 październik 2015
 
 
Antoni Chyła
ANTONI CHYŁA. Jako koło łowieckie „Łoś” w Skórczu już piąty rok reintrodukujemy kuropatw


Jako koło łowieckie „Łoś” w Skórczu już piąty rok reintrodukujemy kuropatwy w naszych dwóch łowiskach: Skórcz obwód nr 259 i Frąca obwód nr 298. W tym roku 4 lipca wraz z stażystą Pawłem Manuszewskim byliśmy w Rajkowach u Zdzisława Kamienieckiego po kuropatwy...
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Opowieści Urszuli Chrzanowskiej z Bobrowca o "niemieckich porządkach" - cz. 3
Obiad był gotowany przez kucharkę i żonę Dippe. Wszyscy dostawali ten sam posiłek. Głównie to były zupy, jak krupnik i kapuśniak, gotowane na podrobach drobiowych, w sumie były bardzo tłuste. Obiad był o godzinie 12:00, a już o godzinie 13:00 trzeba było być na polu do godziny 19:00. Również do obowiązków dziewcząt będących w kuchni należało palenie w kaflowych piecach, gdzie na opał używano drewna, które było przywożone wozami i chłopy cięli w lesie po robotach jesiennych w polach, oraz węgiel. Rodzina Dippe jadła posiłki w salonie, gdzie zupa była podawana w wazach, inne posiłki na półmiskach. Tam państwu na stół podawała kuzynka Honorata.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Spotkanie z łosiami na polach Gąsiorki - Majewo (z filmem)

Spotkanie z łosiami

Ten wyjazd 26 czerwca 2015 roku do łowiska dla kolegi Krzysztofa Sturgulewskiego zapowiadał się zwyczajnym wyjazdem. Dokonawszy wpisu w książce zgłoszeń udał się do obwodu nr 259 „Skórcz”.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Opowieści Urszuli Chrzanowskiej z Bobrowca o "niemieckich porządkach" - cz. 2
Dużym problemem było również dla pani Urszuli wiązanie snopów żyta - nie mogła się nauczyć robienia powrósła i snopy się rozlatywały. Żyto było koszone „aplegerką” (żniwiarką), a pszenica i jęczmień były koszone snopowiązałką. Obie maszyny rolnicze ciągnęły konie. W sumie było 14 koni, w tym klacze z przychówkiem. Wiązało osiem kobiet - jej najgorzej wychodziło to wiązanie. 
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Opowieści Urszuli Chrzanowskiej z Bobrowca o "niemieckich porządkach" - cz. 1
W dniu 19 maja 2015 roku miałem telefon od pani Arlety Abramczuk z Gdańska odnośnie jej dziadka Juliusza Maleckiego, mieszkańca Bobrowca, gmina Smętowo. W sumie to pani Arleta dziękowała mi, że dowiedziała się, gdzie zginął jej dziadek. Odpowiedziałem, że korzystałem z publikacji „Księga imienna strat ludzkich II wojny światowej /Kociewie/”. Nazwisko jej dziadka znalazło się w apelu, jaki napisałem, który został umieszczony na stronie internetowej www. Kociewiacy pl.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Czy mamy czas się przyjrzeć
Każdy z nas z utęsknieniem oczekiwał wiosny, która przyszła jak zwykle z zaskoczenia. Pamiętam z dzieciństwa, że mieszkając w leśniczówce wiosną wybieraliśmy się z rodzicami, aby zobaczyć pierwsze zwiastuny wiosny, jakimi były zawilec gajowy, przylaszczka pospolita i sasanka zwyczajna, która występowała na tak zwanej „telefonce”. Dziś z tych roślin to tylko pozostały zawilec i przylaszczka.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Pustkowie - atak wilków powtórzony

Piątek 10 kwietnia 2015 roku dla małej Sylwii  Lepak z Pustkowia w Mirotkach zapowiadał się przyjemnie - przecież to ostatni dzień tygodnia, w którym trzeba udać się do szkoły. Dla dzieci z Pustkowia to tylko przejście się na przystanek, skąd zabiera je autobus szkolny. Autobus ten przyjeżdża  po dzieci dzięki wójtowi gminy Skórcz, który przychylił się do prośby rodziców, aby nie musiały chodzić do wsi Mirotki, która jest oddalona około 1,5 km.

Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - cz. 1
Wielu z nas 1 marca nie kojarzy się z pamięcią o „Żołnierzach Wyklętych” tu - na Kociewiu. Sam chciałem zebrać materiał o tych żołnierzach, gdyż dotychczasowy jest opracowany dosyć zdawkowo. Zawsze odkładałem to na później, lecz doszedłem do wniosku, że należy spisać to, co faktycznie udało mi się zebrać.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Na Osiedlu Leśnym w Skórczu miało miejsce zagryzienie sarny przez wilki

Usłyszał krzyk sarny

W dniu 10 lutego 2015 roku kolega Krzysztof Walkowski telefonicznie powiadomił mnie, że nocą na Osiedlu Leśnym w Skórczu miało miejsce zagryzienie sarny przez wilki, z tym że sarnę tę odebrał wilkom jego syn Michał.

Udałem się do jego syna Michała, pod adres ulica Zielona 8. Z relacji Michała wynikało, że około godziny 1:30 w nocy usłyszał przeraźliwy krzyk sarny. Wyjrzał przez okno i zobaczył przy lampie trzy wilki, z czego dwie sztuki niosły sarnę - jeden za głowę, drugi za tył - i przemieszczały się w kierunku basenu (zbiornika retencyjnego). Trzeci wilk stał z boku i patrzał.
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 13 z 64
 
Top! Top!