www.mamboteam.com
 
Strona główna
piątek, 20 październik 2017
 
 
Antoni Chyła
ANTONI CHYŁA. Czy nasze łowiectwo wybudowaliśmy na skale?Dla wielu myśliwych 15 lipca 2017 rok był dniem, bym powiedział, normalnym, kiedy można było się spotkać z rodziną na grillu lub innej uroczystości. Wielu zapomniało, że gdzieś tam w Sierakowicach jak co roku
organizują mszę świętą hubertowską. Chciałem napisać o tym wydarzeniu, lecz stwierdziłem -  po co i dla kogo? Ale po pewnym czasie uznałem, że należy napisać i tym samym podziękować organizatorom tego przedsięwzięcia.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Historia nadleśnictwa Drewniaczki - do uzupełnienia


Wydawałoby się, że historia nadleśnictwa Drewniaczki jest już w miarę odtworzona. Na dzień dzisiejszy mamy pewne ustalenia faktów, które zostały potwierdzone w oparciu o uzyskane dokumenty. Lecz dzięki wnuczkom Antoniego Tinza, paniom Agnieszce i Ewie Tinz, jesteśmy w posiadaniu historycznych zdjęć.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA - BLOG. Jak bobry poczęstowały sosną jelenie


Dziś wspólnie z Zygmuntem Kuklińskim postanowiliśmy uzupełnić sól w lizawkach w obwodzie nr 259 - Skórcz. Wykładanie soli przebiegało bez przeszkód. Idąc do lizawki przy Jonce (prawidłowa nazwa Janka), zobaczyliśmy leżącą potężną wierzbę. Po dojściu stwierdziliśmy, że twórcami tego mostu są bobry.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Józef Wałdoch z Zajączka zaczynał koszenie wypowiadając słowa „W imię boskie


Wielu z nas pamięta sianokosy z dzieciństwa. Przygotowanie dobrego siana na zimę jako karmy w gospodarstwach rolnych było ważnym zadaniem. Dotyczyło to wszystkich rolników, jak i robotników, którzy posiadali bydło mleczne, kozy, owce czy króliki. Z tym że ci pierwsi byli w lepszym położeniu, gdyż mieli czym i na czym zwieźć siano z łąk.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Byłe Nadleśnictwo Drewniaczki - historia i teraźniejszość


Dla wielu z nas, mieszkańców Skórcza oraz gmin Skórcz, Osiek i Lubichowo, nazwa Drewniaczki wiąże się nierozłącznie z byłym Nadleśnictwem Drewniaczki.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Ostatnie polowanie zbiorowe na „Długim”


Ten rok gospodarczy 2016/2017 w naszym kole dobiega powoli ku końcowi. Dotyczy to również wszystkich kół łowieckich w kraju. W okresie tym koła muszą pozyskać zwierzynę grubą zgodnie z rocznymi planami łowieckimi zatwierdzanymi, w naszym przypadku, przez nadleśniczych nadleśnictw Lubichowo i Starogard.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. „Lifting” paśników w kociewskich lasach


Czy dziś możemy powiedzieć, że budowa paśników jest inna jak sześćdziesiąt lat temu?

Uważam, że te sprzed 1957 roku zbytnio się nie różnią od tych obecnie budowanych przez myśliwych czy leśników. W tamtym okresie paśniki były wykonane z okrąglaków, a pokrycie dachu stanowiła trzcina lub słoma żytnia (z omłotów cepami), gdyż struktura źdźbła była nieuszkodzona. Dach ten krył robotnik, który miał do tego smykałkę. Paśniki tamtego okresu cechowały się solidną konstrukcją i miały dużą pojemność. Dziś uważam, że wiązało to się z obniżeniem kosztów transportu, jak i w przypadku dużych opadów śniegu paśnik nie stawał się szybko pusty.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Zdjęcia pana Konstantego „Kostka” Grabana. Smolniki 1935


W dniu 29 grudnia 2016 roku wybrałem się w okolice Smolnik, aby wykonać kilka zdjęć do gawędy „Na dzika”. Nie wypadało mi nie odwiedzić pana Kostka, dzięki któremu powstały gawędy „Strzały w okolicach Smolnik”, „Drugi dzień wyzwolenia Smolnik” i „Po 68 latach tymi samymi drogami”.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Na dzika chodzili nielegalnie, przy pomocy psów i bagnetu


W swym życiu miałem możność polować na dziki z broni gładkolufowej zaraz po wstąpieniu do PZŁ. Po trzech latach przynależności zdałem egzamin na selekcjonera, który w tym czasie umożliwiał posiadanie broni gwintowanej. Nabycie broni kulowej nie było takie proste. Broń była na zapisy i trzeba było czekać.
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 13 z 90
 
Top! Top!