www.mamboteam.com
 
Strona główna
sobota, 27 sierpień 2016
 
 
Antoni Chyła
ANTONI CHYŁA. Na cztery lata przynależności do PZŁ dwa razy w Sierakowicach


Zwyczajowo co roku jest organizowany Festiwal Kultury Łowieckiej Knieja w Sierakowicach. W tym roku to już trzynasty. O tym festiwalu było wiadomo od dawna, gdyż wszystkie koła w okręgu otrzymały zaproszenie od wójta gminy Sierakowice Tadeusza Kobiela i Somonina Mariana Kryszewskiego.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. II Zawody o Puchar Skarbnika Koła PZW nr 74 w Skórczu na Jelonku


Czas płynie nieubłaganie i już mamy II Zawody o Puchar Skarbnika Koła PZW nr 74 w Skórczu na jeziorze Jelonek. W tym roku również biorę udział w tych zawodach, a to za sprawą mojego profesora w zakresie wędkarstwa Grzesia Glinieckiego. Co prawda profesor wstąpił do PZW później niż ja, lecz zdobyte doświadczenie na wodzie jak również wędkowanie z fachowcami, jak śp. Markiem Bońskim, dały odpowiednie rezultaty. Moje pytanie, czy mam zabrać wędki, Grześ skwitował, że mam zabrać tylko krzesełko - to wystarczy.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Markocin - nierozwiązany napis na kapliczce przydrożnej
Przydrożne kapliczki są elementem krajobrazu kociewskiego - są gdziekolwiek codziennie przechodzimy lub przejeżdżamy, nie zdając sobie sprawy, ile mają w sobie wartości historycznej czy muzealnej. Z dzieciństwa pamiętam, jak robotnicy leśni przejeżdżając rowerem obok krzyża, zdejmowali czapkę z głowy, a w przypadku, gdy jechali z kosą, to kosisko przykładali do rączki prawej kierownicy i lewą zdejmowali czapkę. Po tym kosisko trzymali w prawej ręce, a lewa spoczywała na kierownicy. Furmani również czynili taki sam ukłon i to niezależnie od pogody.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Kolorowy Pelplin - reportaż z „szóstego rzędu krzeseł”
Sobota 18 czerwca 2016 roku w mieście Pelplin była inna niż zwykle za sprawą Wojewódzkich Obchodów 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich i Pomorskiego Festynu Myśliwych w Pelplinie. W kierunku tego miasta podążały samochody i autobusy wiozące uczestników na miejsce zbiórki na placu przed dworcem PKP. Nasze koło wystawiło poczet sztandarowy: Krzysztof Walkowski, Wiesław Jabłonka i Sławomir Kukliński. Udział wzięli również koledzy: Janusz Roliński, Zygmunt i Waldemar Kukliński, Czesław Krocz z rodziną, Jerzy Chyła, Krzysztof Sturgulewski z małżonką, którym towarzyszyły psy myśliwskie.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Jeden z większych z Jelonka


Napisanie tego reportażu wymusiło życie. W trakcie pewnej rozmowy z nieznanym mi mężczyzną dowiedziałem się, że na Jelonku to są ryyyyyby. Potwierdzał, że łapał porządne płocie z łodzi i przy tym narzekał, że w jeziorze tym są sumy takie dość duże, które mają siać spustoszenie wśród ryb.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Podsumowanie konkursu „Spotkanie z przyrodą” w Fabryce Sztuk w Tczewie


Nigdy w dotychczasowej bytności w Tczewie nie miałem okazji odwiedzić Muzeum Wisły, pomimo że kilkakrotnie przejeżdżałem przy budynku tej instytucji. Spotkaliśmy się w tym miejscu 18 grudnia 2015 dzięki kolegom myśliwym z Komisji Kultury ZO PZŁ w Gdańsku.
Uczniowie ze Szkoły Publicznej w Mirotkach wraz z rodzicami i panią dyrektor tej placówki Grażyną Kościelną uczestniczyli w podsumowaniu międzyszkolnego konkursu plastycznego „Przygoda z przyrodą”, zorganizowanego przez Komisję Kultury Zarządu Okręgu PZŁ w Gdańsku. Szkoła w Mirotkach to szkoła o bogatych tradycjach, gdyż jej początki sięgają 1905 roku. Sam budynek szkoły mieści się w okolicach skrzyżowania dróg Skórcz - Smętowo i Mirotki - Barłożno. Wchodząc do budynku szkoły spotykamy się z historią tej szkoły, przedstawioną w postaci reprodukcji starych zdjęć, dokumentów, rzeźb. I jeszcze, co jest ciekawe w tej szkole, to pozdrawianie przez uczniów osób wchodzących słowami „Dzień dobry”.

Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Pamiątkowy reportaż o zawodach spławikowych Koła nr 74 na Jelonku


1 maja 2015 roku na jeziorze Jelonek odbyły się zawody spławikowe o tytuł Mistrza Koła Nr 74 w Skórczu. W zawodach uczestniczyło 44 zawodników, w tym dwie panie. Na tych zawodach znalazłem się z racji sędziowania. Po cichu liczyłem, że może mi się udać zobaczyć poletka, gdyż jezioro Jelonek znajduje się w obwodzie łowieckim nr 282 „Długie”, dzierżawionym przez Koło Łowieckie Łoś Skórcz.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Hubertus w Kole Łowieckim Łoś w Skórczu
 

Sobota 7 listopada 2015 roku to dzień dla naszego Koła Łowieckiego Łoś szczególny, gdyż zwyczajowo będzie obchodzony Hubertus. Tym razem odbędzie się w obwodzie nr 298 Frąca. Msza święta ma się odbyć w kościele parafialnym w Kamionce. Uzgadniałem ją z księdzem Tadeuszem Galikowskim. Co prawda odbyło się to telefonicznie, lecz byłem zaskoczony postawą księdza, który powiedział, że jest dla ludzi.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. „Hubertus Pomorski” po raz piąty


24 października 2015 roku był dla myśliwych i leśników województwa pomorskiego dniem szczególnym, gdyż po raz piąty był obchodzony Pomorski Hubertus, tym razem w bazylice archikatedralnej w Gdańsku - Oliwie. Spotkaliśmy się tam, myśliwi i leśnicy, aby godnie uczyć naszego patrona świętego Huberta.
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 13 z 73
 
Top! Top!