www.mamboteam.com
 
Strona główna
wtorek, 28 czerwiec 2016
 
 
Antoni Chyła
ANTONI CHYŁA. Kolorowy Pelplin - reportaż z „szóstego rzędu krzeseł”
Sobota 18 czerwca 2016 roku w mieście Pelplin była inna niż zwykle za sprawą Wojewódzkich Obchodów 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich i Pomorskiego Festynu Myśliwych w Pelplinie. W kierunku tego miasta podążały samochody i autobusy wiozące uczestników na miejsce zbiórki na placu przed dworcem PKP. Nasze koło wystawiło poczet sztandarowy: Krzysztof Walkowski, Wiesław Jabłonka i Sławomir Kukliński. Udział wzięli również koledzy: Janusz Roliński, Zygmunt i Waldemar Kukliński, Czesław Krocz z rodziną, Jerzy Chyła, Krzysztof Sturgulewski z małżonką, którym towarzyszyły psy myśliwskie.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Jeden z większych z Jelonka


Napisanie tego reportażu wymusiło życie. W trakcie pewnej rozmowy z nieznanym mi mężczyzną dowiedziałem się, że na Jelonku to są ryyyyyby. Potwierdzał, że łapał porządne płocie z łodzi i przy tym narzekał, że w jeziorze tym są sumy takie dość duże, które mają siać spustoszenie wśród ryb.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Podsumowanie konkursu „Spotkanie z przyrodą” w Fabryce Sztuk w Tczewie

Nigdy w dotychczasowej bytności w Tczewie nie miałem okazji odwiedzić Muzeum Wisły, pomimo że kilkakrotnie przejeżdżałem przy budynku tej instytucji. Spotkaliśmy się w tym miejscu 18 grudnia 2015 dzięki kolegom myśliwym z Komisji Kultury ZO PZŁ w Gdańsku.
Uczniowie ze Szkoły Publicznej w Mirotkach wraz z rodzicami i panią dyrektor tej placówki Grażyną Kościelną uczestniczyli w podsumowaniu międzyszkolnego konkursu plastycznego „Przygoda z przyrodą”, zorganizowanego przez Komisję Kultury Zarządu Okręgu PZŁ w Gdańsku. Szkoła w Mirotkach to szkoła o bogatych tradycjach, gdyż jej początki sięgają 1905 roku. Sam budynek szkoły mieści się w okolicach skrzyżowania dróg Skórcz - Smętowo i Mirotki - Barłożno. Wchodząc do budynku szkoły spotykamy się z historią tej szkoły, przedstawioną w postaci reprodukcji starych zdjęć, dokumentów, rzeźb. I jeszcze, co jest ciekawe w tej szkole, to pozdrawianie przez uczniów osób wchodzących słowami „Dzień dobry”.

Wraz z panią dyrektor zabieramy się samochodem z panem Marcinem Szulcem, który jedzie z synem Aleksandrem, uczniem 6 klasy, do Tczewa. Trafienie do muzeum nie stwarza problemu, gorzej ze znalezieniem miejsca na zaparkowanie samochodu. Sam budynek sprawia wrażenie solidnej budowli, która istnieje dzięki właściwej trosce o pozostawienie budowli o znaczeniu historycznym.
Po wejściu na teren muzeum korzystamy z zewnętrznej windy, którą jedziemy na drugie piętro. Pytamy napotkanych osób, gdzie odbywa się to spotkanie. Okazuje się, że w części nazywanej Fabryką Sztuk. Na miejscu są już pozostali uczestnicy konkursu wraz z opiekunami z powiatów tczewskiego, kartuskiego, kościerskiego i starogardzkiego. Z Mirotek jest również Klaudia Badzmierowska z matką Ksenią, z Barłożna Wiktoria Chrzanowska z matką Katarzyną. Są również koledzy myśliwi: prezes ZO PZŁ w Gdańsku Marek Gorski, Jędrzej Czajkowski, Ryszard Mazurowski, Jerzy Pauch, Kazimierz Kroskowski, Ignacy Stawicki. Nie zawiedli przedstawiciele samorządu tczewskiego: wiceburmistrz Pelplina Dariusz Górski, nadleśniczy Nadleśnictwa Starogard Roman Tomczak i wiele innych osób.

Słyszę głosy wśród myśliwych pytających, gdzie są te Mirotki. Odpowiadam im, że leżą obok Skórcza, nie tak daleko jak im się wydaje od Tczewa.
Wykonuję zdjęcia prac uczestników konkursu. Są piękne, gdyż to świat widziany okiem dziecka. Ale cóż, muszą być miejsca pierwsze, jak i pozostałe, tak to jest już w życiu.
Wielkim zaskoczeniem jest fakt, że praca Klaudii Badzmierowskiej z czwartej klasy szkoły w Mirotkach zdobywa 1 miejsce w kategorii II (dotyczy to klas IV – VI). Dlatego w kuluarach mówiono o Mirotkach. Klaudia jak i Wiktoria to kruszynki do ich kolegi Aleksandra. Prowadzący całość tego spotkania wiceprzewodniczący Komisji Kultury Jerzy Pauch udziela głosu prezesowi Markowi Gorskiemu, przewodniczącemu Komisji Kultury Ryszardowi Mazurowskiemu jak i pani dyrektor „Fabryki Sztuk” w Tczewie Alicji Gajewskiej.

Następuje wręczenie uczestnikom konkursu nagród przez myśliwych, członków zarządów, włodarzy miast i nadleśniczego. Co ciekawe, w niektórych przypadkach to wręczający muszą się pochylać, gdyż dzieci są kruszynkami, ale z talentem. Podczas odbierania nagród są szczęśliwe. Po powrocie na miejsca sprawdzają zawartość toreb z nagrodami. Każde otrzymuje dyplom uczestnictwa w konkursie i skromny upominek. Nauczyciele i opiekunowie są szczęśliwi.

Należy wspomnieć o oprawie muzycznej w wykonaniu kolegi wiceprzewodniczącego Komisji Kultury Kazimierza Kroskowskiego – gry na rogu myśliwskim par force. Widać również przedstawiciela TVP3 z Gdańska pana Andrzeja Raduńskiego, który pokazał dzieciom, jak powstaje reportaż z takiej imprezy. Dzieci, które udzielały wywiadu, mogły zobaczyć, że to wszystko nie jest takie proste.

Po skończeniu części oficjalnej poczęstunek. Na podstawie eksponowanych prac można stwierdzić, że Klaudia wybrała zająca i lisa, Wiktoria sarnę i dwa zające, a Aleksander dzika. To te zwierzęta - ich oczami - reprezentują kociewską przyrodę.

Ps. Klaudia Badzmierowska, Wiktoria Chrzanowska, Agata Gedowska uczennice IV klasy, Faustyna Kotowska i Wiktoria Bielińska uczennice V klasy i Aleksander Szulc uczeń VI klasy szkoły w Mirotkach otrzymali za udział w konkursie „Przygoda z przyrodą” upominki ufundowane przez Koło Łowieckie „Łoś” w Skórczu. Zostały one wręczone 22 grudnia podczas spotkania wigilijnego w szkole w Mirotkach.

Skórcz dnia 22.12.2015 rok
Antoni

 
ANTONI CHYŁA. Pamiątkowy reportaż o zawodach spławikowych Koła nr 74 na Jelonku


1 maja 2015 roku na jeziorze Jelonek odbyły się zawody spławikowe o tytuł Mistrza Koła Nr 74 w Skórczu. W zawodach uczestniczyło 44 zawodników, w tym dwie panie. Na tych zawodach znalazłem się z racji sędziowania. Po cichu liczyłem, że może mi się udać zobaczyć poletka, gdyż jezioro Jelonek znajduje się w obwodzie łowieckim nr 282 „Długie”, dzierżawionym przez Koło Łowieckie Łoś Skórcz.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Hubertus w Kole Łowieckim Łoś w Skórczu
 

Sobota 7 listopada 2015 roku to dzień dla naszego Koła Łowieckiego Łoś szczególny, gdyż zwyczajowo będzie obchodzony Hubertus. Tym razem odbędzie się w obwodzie nr 298 Frąca. Msza święta ma się odbyć w kościele parafialnym w Kamionce. Uzgadniałem ją z księdzem Tadeuszem Galikowskim. Co prawda odbyło się to telefonicznie, lecz byłem zaskoczony postawą księdza, który powiedział, że jest dla ludzi.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. „Hubertus Pomorski” po raz piąty


24 października 2015 roku był dla myśliwych i leśników województwa pomorskiego dniem szczególnym, gdyż po raz piąty był obchodzony Pomorski Hubertus, tym razem w bazylice archikatedralnej w Gdańsku - Oliwie. Spotkaliśmy się tam, myśliwi i leśnicy, aby godnie uczyć naszego patrona świętego Huberta.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Jako koło łowieckie „Łoś” w Skórczu już piąty rok reintrodukujemy kuropatw


Jako koło łowieckie „Łoś” w Skórczu już piąty rok reintrodukujemy kuropatwy w naszych dwóch łowiskach: Skórcz obwód nr 259 i Frąca obwód nr 298. W tym roku 4 lipca wraz z stażystą Pawłem Manuszewskim byliśmy w Rajkowach u Zdzisława Kamienieckiego po kuropatwy...
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Opowieści Urszuli Chrzanowskiej z Bobrowca o "niemieckich porządkach" - cz. 3
Obiad był gotowany przez kucharkę i żonę Dippe. Wszyscy dostawali ten sam posiłek. Głównie to były zupy, jak krupnik i kapuśniak, gotowane na podrobach drobiowych, w sumie były bardzo tłuste. Obiad był o godzinie 12:00, a już o godzinie 13:00 trzeba było być na polu do godziny 19:00. Również do obowiązków dziewcząt będących w kuchni należało palenie w kaflowych piecach, gdzie na opał używano drewna, które było przywożone wozami i chłopy cięli w lesie po robotach jesiennych w polach, oraz węgiel. Rodzina Dippe jadła posiłki w salonie, gdzie zupa była podawana w wazach, inne posiłki na półmiskach. Tam państwu na stół podawała kuzynka Honorata.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Spotkanie z łosiami na polach Gąsiorki - Majewo (z filmem)

Spotkanie z łosiami

Ten wyjazd 26 czerwca 2015 roku do łowiska dla kolegi Krzysztofa Sturgulewskiego zapowiadał się zwyczajnym wyjazdem. Dokonawszy wpisu w książce zgłoszeń udał się do obwodu nr 259 „Skórcz”.
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 13 z 70
 
Top! Top!