www.mamboteam.com
 
Strona główna
niedziela, 26 luty 2017
 
 
Antoni Chyła
ANTONI CHYŁA. Józef Wałdoch z Zajączka zaczynał koszenie wypowiadając słowa „W imię boskieWielu z nas pamięta sianokosy z dzieciństwa. Przygotowanie dobrego siana na zimę jako karmy w gospodarstwach rolnych było ważnym zadaniem. Dotyczyło to wszystkich rolników, jak i robotników, którzy posiadali bydło mleczne, kozy, owce czy króliki. Z tym że ci pierwsi byli w lepszym położeniu, gdyż mieli czym i na czym zwieźć siano z łąk.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Byłe Nadleśnictwo Drewniaczki - historia i teraźniejszość


Dla wielu z nas, mieszkańców Skórcza oraz gmin Skórcz, Osiek i Lubichowo, nazwa Drewniaczki wiąże się nierozłącznie z byłym Nadleśnictwem Drewniaczki.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Ostatnie polowanie zbiorowe na „Długim”


Ten rok gospodarczy 2016/2017 w naszym kole dobiega powoli ku końcowi. Dotyczy to również wszystkich kół łowieckich w kraju. W okresie tym koła muszą pozyskać zwierzynę grubą zgodnie z rocznymi planami łowieckimi zatwierdzanymi, w naszym przypadku, przez nadleśniczych nadleśnictw Lubichowo i Starogard.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. „Lifting” paśników w kociewskich lasach


Czy dziś możemy powiedzieć, że budowa paśników jest inna jak sześćdziesiąt lat temu?

Uważam, że te sprzed 1957 roku zbytnio się nie różnią od tych obecnie budowanych przez myśliwych czy leśników. W tamtym okresie paśniki były wykonane z okrąglaków, a pokrycie dachu stanowiła trzcina lub słoma żytnia (z omłotów cepami), gdyż struktura źdźbła była nieuszkodzona. Dach ten krył robotnik, który miał do tego smykałkę. Paśniki tamtego okresu cechowały się solidną konstrukcją i miały dużą pojemność. Dziś uważam, że wiązało to się z obniżeniem kosztów transportu, jak i w przypadku dużych opadów śniegu paśnik nie stawał się szybko pusty.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Zdjęcia pana Konstantego „Kostka” Grabana. Smolniki 1935


W dniu 29 grudnia 2016 roku wybrałem się w okolice Smolnik, aby wykonać kilka zdjęć do gawędy „Na dzika”. Nie wypadało mi nie odwiedzić pana Kostka, dzięki któremu powstały gawędy „Strzały w okolicach Smolnik”, „Drugi dzień wyzwolenia Smolnik” i „Po 68 latach tymi samymi drogami”.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Na dzika chodzili nielegalnie, przy pomocy psów i bagnetu


W swym życiu miałem możność polować na dziki z broni gładkolufowej zaraz po wstąpieniu do PZŁ. Po trzech latach przynależności zdałem egzamin na selekcjonera, który w tym czasie umożliwiał posiadanie broni gwintowanej. Nabycie broni kulowej nie było takie proste. Broń była na zapisy i trzeba było czekać.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Zwózka drewna dawniej
Jak sięgam swą pamięcią do lat dzieciństwa, to wstęp do lasu był zawsze, z tym że poruszano się wtedy przy pomocy rowerów wszelkich marek. Dominowały głównie  rowery marek przedwojennych, które uratowały się przed naszymi wyzwolicielami,  którzy rekwirowali  wszelkie rowery jako „trofiejne”  -  zdobyczne.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Pierwsze „szwedzkie” polowanie na „Długim”


Po mszy wszyscy udali się na zbiórkę przy leśniczówce Wdecki Młyn. Tam witam wszystkich na dzisiejszym polowaniu. Kolega Wojciech Furgalski ma sporządzoną listę myśliwych i naganiaczy. W sumie na dzisiejsze polowanie stawiła się dość duża grupa kolegów. Czuję się nadal fatalnie. Prawdopodobnie podana przeze mnie informacja o całkowitym zakazie fotografowania na dzisiejszym polowaniu miała dotyczyć tylko miejsc przebywania myśliwych na ambonach.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Za cel wybrałem „Długie”, czyli rzecz o lizawkach


Mój kontakt z łowiectwem zawdzięczam ojcu, który był leśniczym, więc z tej racji miałem możność spotykać się ze zwierzyną leśną, brać udział w dokarmianiu jej, jak również nie obce były mi polowania indywidualne, czy zbiorowe. Leśnictwo Lasek wchodziło w skład obwodu wydzielonego. Leśniczym ds. łowieckich w nadleśnictwie Lubichowo był Alfons Ossowski.
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 13 z 87
 
Top! Top!