www.mamboteam.com
 
Strona główna
niedziela, 26 luty 2017
 
 
Antoni Chyła
ANTONI CHYŁA. Poczciwy karaś


Zgodnie z przyjętym w Kole planem zawodów dziś, to jest 11 września 2016 roku, odbędą się Zawody Wędkarskie o Puchar Prezesa Koła Nr 74 PZW w Skórczu. Nastawiam budzik, aby nie zaspać. Umówiliśmy się z Grzesiem, że jest wyjazd o godzinie 6,30. Za oknem jest nieciekawa pogoda, chodnik jak i ulica są mokre. Wydaje się, że mży deszcz, ale to tylko opada mgła. Dochodząc do Grzesia zauważam, że nie ma Irka, który miał z nami jechać.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Na cztery lata przynależności do PZŁ dwa razy w Sierakowicach


Zwyczajowo co roku jest organizowany Festiwal Kultury Łowieckiej Knieja w Sierakowicach. W tym roku to już trzynasty. O tym festiwalu było wiadomo od dawna, gdyż wszystkie koła w okręgu otrzymały zaproszenie od wójta gminy Sierakowice Tadeusza Kobiela i Somonina Mariana Kryszewskiego.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. II Zawody o Puchar Skarbnika Koła PZW nr 74 w Skórczu na Jelonku


Czas płynie nieubłaganie i już mamy II Zawody o Puchar Skarbnika Koła PZW nr 74 w Skórczu na jeziorze Jelonek. W tym roku również biorę udział w tych zawodach, a to za sprawą mojego profesora w zakresie wędkarstwa Grzesia Glinieckiego. Co prawda profesor wstąpił do PZW później niż ja, lecz zdobyte doświadczenie na wodzie jak również wędkowanie z fachowcami, jak śp. Markiem Bońskim, dały odpowiednie rezultaty. Moje pytanie, czy mam zabrać wędki, Grześ skwitował, że mam zabrać tylko krzesełko - to wystarczy.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Markocin - nierozwiązany napis na kapliczce przydrożnej
Przydrożne kapliczki są elementem krajobrazu kociewskiego - są gdziekolwiek codziennie przechodzimy lub przejeżdżamy, nie zdając sobie sprawy, ile mają w sobie wartości historycznej czy muzealnej. Z dzieciństwa pamiętam, jak robotnicy leśni przejeżdżając rowerem obok krzyża, zdejmowali czapkę z głowy, a w przypadku, gdy jechali z kosą, to kosisko przykładali do rączki prawej kierownicy i lewą zdejmowali czapkę. Po tym kosisko trzymali w prawej ręce, a lewa spoczywała na kierownicy. Furmani również czynili taki sam ukłon i to niezależnie od pogody.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Kolorowy Pelplin - reportaż z „szóstego rzędu krzeseł”
Sobota 18 czerwca 2016 roku w mieście Pelplin była inna niż zwykle za sprawą Wojewódzkich Obchodów 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich i Pomorskiego Festynu Myśliwych w Pelplinie. W kierunku tego miasta podążały samochody i autobusy wiozące uczestników na miejsce zbiórki na placu przed dworcem PKP. Nasze koło wystawiło poczet sztandarowy: Krzysztof Walkowski, Wiesław Jabłonka i Sławomir Kukliński. Udział wzięli również koledzy: Janusz Roliński, Zygmunt i Waldemar Kukliński, Czesław Krocz z rodziną, Jerzy Chyła, Krzysztof Sturgulewski z małżonką, którym towarzyszyły psy myśliwskie.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Jeden z większych z Jelonka


Napisanie tego reportażu wymusiło życie. W trakcie pewnej rozmowy z nieznanym mi mężczyzną dowiedziałem się, że na Jelonku to są ryyyyyby. Potwierdzał, że łapał porządne płocie z łodzi i przy tym narzekał, że w jeziorze tym są sumy takie dość duże, które mają siać spustoszenie wśród ryb.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Podsumowanie konkursu „Spotkanie z przyrodą” w Fabryce Sztuk w Tczewie


Nigdy w dotychczasowej bytności w Tczewie nie miałem okazji odwiedzić Muzeum Wisły, pomimo że kilkakrotnie przejeżdżałem przy budynku tej instytucji. Spotkaliśmy się w tym miejscu 18 grudnia 2015 dzięki kolegom myśliwym z Komisji Kultury ZO PZŁ w Gdańsku.
Uczniowie ze Szkoły Publicznej w Mirotkach wraz z rodzicami i panią dyrektor tej placówki Grażyną Kościelną uczestniczyli w podsumowaniu międzyszkolnego konkursu plastycznego „Przygoda z przyrodą”, zorganizowanego przez Komisję Kultury Zarządu Okręgu PZŁ w Gdańsku. Szkoła w Mirotkach to szkoła o bogatych tradycjach, gdyż jej początki sięgają 1905 roku. Sam budynek szkoły mieści się w okolicach skrzyżowania dróg Skórcz - Smętowo i Mirotki - Barłożno. Wchodząc do budynku szkoły spotykamy się z historią tej szkoły, przedstawioną w postaci reprodukcji starych zdjęć, dokumentów, rzeźb. I jeszcze, co jest ciekawe w tej szkole, to pozdrawianie przez uczniów osób wchodzących słowami „Dzień dobry”.

Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Pamiątkowy reportaż o zawodach spławikowych Koła nr 74 na Jelonku


1 maja 2015 roku na jeziorze Jelonek odbyły się zawody spławikowe o tytuł Mistrza Koła Nr 74 w Skórczu. W zawodach uczestniczyło 44 zawodników, w tym dwie panie. Na tych zawodach znalazłem się z racji sędziowania. Po cichu liczyłem, że może mi się udać zobaczyć poletka, gdyż jezioro Jelonek znajduje się w obwodzie łowieckim nr 282 „Długie”, dzierżawionym przez Koło Łowieckie Łoś Skórcz.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Hubertus w Kole Łowieckim Łoś w Skórczu
 

Sobota 7 listopada 2015 roku to dzień dla naszego Koła Łowieckiego Łoś szczególny, gdyż zwyczajowo będzie obchodzony Hubertus. Tym razem odbędzie się w obwodzie nr 298 Frąca. Msza święta ma się odbyć w kościele parafialnym w Kamionce. Uzgadniałem ją z księdzem Tadeuszem Galikowskim. Co prawda odbyło się to telefonicznie, lecz byłem zaskoczony postawą księdza, który powiedział, że jest dla ludzi.
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 14 - 26 z 87
 
Top! Top!