www.mamboteam.com
 
Strona główna
niedziela, 24 lipiec 2016
 
 
Antoni Chyła
ANTONI CHYŁA. Pustkowie - atak wilków powtórzony

Piątek 10 kwietnia 2015 roku dla małej Sylwii  Lepak z Pustkowia w Mirotkach zapowiadał się przyjemnie - przecież to ostatni dzień tygodnia, w którym trzeba udać się do szkoły. Dla dzieci z Pustkowia to tylko przejście się na przystanek, skąd zabiera je autobus szkolny. Autobus ten przyjeżdża  po dzieci dzięki wójtowi gminy Skórcz, który przychylił się do prośby rodziców, aby nie musiały chodzić do wsi Mirotki, która jest oddalona około 1,5 km.

Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - cz. 1
Wielu z nas 1 marca nie kojarzy się z pamięcią o „Żołnierzach Wyklętych” tu - na Kociewiu. Sam chciałem zebrać materiał o tych żołnierzach, gdyż dotychczasowy jest opracowany dosyć zdawkowo. Zawsze odkładałem to na później, lecz doszedłem do wniosku, że należy spisać to, co faktycznie udało mi się zebrać.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Na Osiedlu Leśnym w Skórczu miało miejsce zagryzienie sarny przez wilki

Usłyszał krzyk sarny

W dniu 10 lutego 2015 roku kolega Krzysztof Walkowski telefonicznie powiadomił mnie, że nocą na Osiedlu Leśnym w Skórczu miało miejsce zagryzienie sarny przez wilki, z tym że sarnę tę odebrał wilkom jego syn Michał.

Udałem się do jego syna Michała, pod adres ulica Zielona 8. Z relacji Michała wynikało, że około godziny 1:30 w nocy usłyszał przeraźliwy krzyk sarny. Wyjrzał przez okno i zobaczył przy lampie trzy wilki, z czego dwie sztuki niosły sarnę - jeden za głowę, drugi za tył - i przemieszczały się w kierunku basenu (zbiornika retencyjnego). Trzeci wilk stał z boku i patrzał.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Zagryzienie psa przez wilka w nocy z dn. 1 na 2.02.2015 w Mirotkach

Nie ma już Kubusia

Do napisania o Kubusiu, wiejskim kundelku, zmusiło życie. Podczas rozmowy ze znajomym panem Jarkiem dowiedziałem się, że na „Pustkowiu” w Mirotkach dzik miał zjeść psa u pana Lecha Pestki.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Jeszcze o ostatnich polowaniach w ubiegłym roku
Polowanie w obwodzie Frąca w dniu 14 grudnia ub.r. miało przynieść pozyskanie zwierzyny, gdyż jest to w naszym kole najbardziej tłusty obwód, jeśli chodzi o zwierzynę. Trzeba wspomnieć, że największe szkody występują na tym obwodzie i wiąże się to z odszkodowaniami wypłacanymi przez koło. Część rolników jest za całkowitym wyeliminowaniem zwierzyny, inni twierdzą, że zwierzyna była i jest i trzeba z tym żyć.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Sumując - nie oddałem żadnego strzału, ale oddałem się refleksjom

Pierwsze polowanie

13 grudnia 2014 roku na zaproszenie nadleśniczego nadleśnictwa Lubichowo Bronisława Szneidera udaję na polowanie do leśnictwa Czarne. W sumie to Adam Socha telefonicznie informował o tym polowaniu i wyraziłem zgodę na uczestniczenie. Chciałem zobaczyć, jak zmienił się las z okresu mojego dzieciństwa.

Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Za panowania towarzysza Wiesława być może dostałby nagrodę

Mamy zimę

Komunikaty meteorologiczne, czy to w telewizji, czy to w radiu, zapewniały, że będzie na Gwiazdkę chlapa. Ja, składając życzenia znajomym z okazji Bożego Narodzenia, dodawałem, aby przyszedł mróz i śnieg.

Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Ćwiczenie na kościele w Barłożnie
Trzeci grudnia 2014 roku. Jestem na targowisku miejskim w Skórczu. W dni powszednie jest głównie miejscem parkingowym dla samochodów osobowych, którymi mieszkańcy okolicznych miejscowości przyjeżdżają na zakupy. Również jest prowadzona sprzedaż używanej odzieży. W dniu dzisiejszym jest tylko jedno stoisko. Wydaje się, że panuje trochę senna atmosfera, ale pojawia się pierwszy wóz bojowy OSP Barłożno.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Jak różnie są upamiętniane zdarzenia historyczne na Pomorzu
Właściwie już bardzo dawno chciałem napisać o pomniku w Błędnie, ale zawsze wypadło coś innego. Do napisania zmusiła mnie refleksja, jak różnie są upamiętniane zdarzenia historyczne na Pomorzu. Kiedyś jadąc z Wandzią z Lęborka zauważyłem pomnik stojący obok drogi nr 214. Miał dziwny kształt. Niedawno miałem możność obejrzeć go dokładnie z mym przyjacielem Romanem Karwaszem. Znajduje się za miejscowością Bukowina, po przejechaniu mostu na rzece o tej samej nazwie.
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 14 - 26 z 71
 
Top! Top!