www.mamboteam.com
 
Strona główna
piątek, 28 listopad 2014
 
 
Antoni Chyła
ANTONI CHYŁA. Przerwany patrol

13 czerwca 2014 roku mamy zaplanowane wspólne działania na akwenach wodnych ze Strażą Leśną Nadleśnictwa Lubichowo i Policją ze Skórcza. Społeczną Straż Rybacką Koła PZW nr 74 dziś reprezentują kolega Grzegorz Gliniecki, Piotr Laskowski i autor tego reportażu, Straż Leśną komendant Grzegorz Sławny i strażnik Stefan Bugajewski. Nie wiemy, kto będzie z policji.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Dziwne, że tak młodzi strażacy nie stali w szyku z flagą

Florian 31 maj 2014 rok. Dzień taki zwyczajny, z tym że to sobota i dla wielu dzień wypoczynku...

Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Uparta magnolia
O drzewach to pisałem w gawędzie „Ile tu rośnie różnych gatunków drzew”. O jednym nie napisałem - konkretnie o upartej magnolii. Cały czas chciałem posiadać magnolię, zazdrościłem memu koledze Kazimierzowi Dembkowi z Pączewa, który posiadał to piękne drzewo - jak kwitło, to było widoczne od drogi prowadzącej z Pączewa do Grabowa. Był to pierwszy wiosenny kwiat na drzewie w tej wsi.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Spadochron na Śmierduchu w 1945 roku
Kompleks łąk na terenie gminy Lubichowo przy drodze Wda - Smolniki nosi nazwę Śmierduch. Być może nazwa związana jest z okresem, gdy jezioro, które tam się miało  mieścić, zaczęło zarastać i na bagnie wydzielał się gaz błotny. Nie można wykluczyć, że mógł to być siarkowodór, który ma nieprzyjemny zapach i dlatego ta nazwa.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Co można zobaczyć po 69 latach od bitwy pancernej w Grabowie

To opowiadanie powstało dzięki znajomemu Markowi Landowskiemu, który kiedyś wspomniał mi, że jego teść Czesław Kurowski z Grabowa pamięta ten okres i coś ciekawego mógłby opowiedzieć. Do naszego wspólnego wyjazdu doszło dopiero dziś, to jest 11 marca 2013 roku. Jadąc samochodem ze Skórcza do Grabowa przez Wielbrandowo i Maksymilianowo rozmawiamy o tamtym czasie.

Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA.Pożegnaliśmy długoletniego myśliwego Władysława Pietrasa
W dniu 12 lutego 2014 roku pożegnaliśmy w Osieku naszego kolegę myśliwego, emerytowanego leśniczego Władysława Pietrasa. Żegnali go również leśnicy z nadleśnictwa Lubichowo. W kaplicy, kościele i w drodze na cmentarz towarzyszył mu sztandar naszego Koła Łowieckiego.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Szczupak wyglądał jak atomowy radziecki okręt podwodny
Taki sobie „Jelonek”


Jelonek - dla wielu z nas wyraz oznaczający zwierzę z rodziny jeleniowatych. Być może niewiele osób zdaję sobie sprawę, że w gminie Lubichowo znajduje się piękne jezioro przepływowe o tej nazwie. Tego jeziora nie umieszczono na tablicach informacyjnych o Kociewiu, a szkoda. Jezioro to mieści się przy drodze prowadzącej z Wdeckiego Młyna do Kasparusa.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Na grzybach w roku 1944
Wielu z nas lubi zbierać grzyby. Jest w tym na pewno jakaś przyjemność. Wiele lat temu było słynne powiedzenie, że jest tyle grzybów, że można kosić je kosą i ładować na wóz konny. W pewnym sensie była to prawda, gdyż wiele miejsc nie było penetrowanych przez grzybiarzy z powodu odległości do pokonania najczęściej pieszo lub rowerem.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Ta gawęda czekała na zdjęcie tego mostu

,,Kantakowy most ‘’

Był taki most na rzece Wda we Wdeckim Młynie, gmina Lubichowo, który nazywano „kantakowy most”. Ten most doskonale pamiętam z dzieciństwa, gdyż był skrótem do miejscowości Szlaga, Kasparus, Cisiny, Długie i Wdeckiego Młyna. Korzystali z niego mieszkańcy Smolnik, Ziemianka, Wielkiego Bukowca i Zelgoszczy.
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 14 - 26 z 49
 
Top! Top!