www.mamboteam.com
 
Strona główna
niedziela, 17 styczeń 2021
 
 
Antoni Chyła
ANTONI CHYŁA. Szczupak wyglądał jak atomowy radziecki okręt podwodny
Taki sobie „Jelonek”


Jelonek - dla wielu z nas wyraz oznaczający zwierzę z rodziny jeleniowatych. Być może niewiele osób zdaję sobie sprawę, że w gminie Lubichowo znajduje się piękne jezioro przepływowe o tej nazwie. Tego jeziora nie umieszczono na tablicach informacyjnych o Kociewiu, a szkoda. Jezioro to mieści się przy drodze prowadzącej z Wdeckiego Młyna do Kasparusa.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Na grzybach w roku 1944
Wielu z nas lubi zbierać grzyby. Jest w tym na pewno jakaś przyjemność. Wiele lat temu było słynne powiedzenie, że jest tyle grzybów, że można kosić je kosą i ładować na wóz konny. W pewnym sensie była to prawda, gdyż wiele miejsc nie było penetrowanych przez grzybiarzy z powodu odległości do pokonania najczęściej pieszo lub rowerem.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Ta gawęda czekała na zdjęcie tego mostu

,,Kantakowy most ‘’

Był taki most na rzece Wda we Wdeckim Młynie, gmina Lubichowo, który nazywano „kantakowy most”. Ten most doskonale pamiętam z dzieciństwa, gdyż był skrótem do miejscowości Szlaga, Kasparus, Cisiny, Długie i Wdeckiego Młyna. Korzystali z niego mieszkańcy Smolnik, Ziemianka, Wielkiego Bukowca i Zelgoszczy.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. 19 grudnia 1944 roku - strzały w okolicach Smolnik
28 kwietnia 2013 roku jechałem z panem Kostkiem do Kasparusa. Gdy minęliśmy leśniczówkę Szlaga jadąc w kierunku Wdeckiego Młyna, pan Kostek wspominał mi, że kiedy przed świętami Bożego Narodzenia wracali z młyna w Szladze, to słyszeli odgłosy strzałów, które dobiegały za rzeki Wdy.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Tak zginął 15.11.2013 r. pierwszy kociewski wilk (zdjęcia)

Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka


Na początku tego tygodnia otrzymałem dziwny telefon od kolegi myśliwego Ryszarda Szumały, który aktualnie przebywa w sanatorium w Ciechocinku, że za Jeżewnicą na terenie powiatu świeckiego, gmina Warlubie, doszło do potrącenia wilka na drodze Osiek-Warlubie. Zdjęcia tego wilka ma mieć pan Jan Demski ze Skórcza - właściciel zakładu naprawy samochodów.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Hubertus Kasparus 2013-11-03
Cóż, jednak mamy tego Hubertusa w tym roku. Przypada w niedzielę i ma się odbyć w obwodzie nr 282 „Długie”. Mnie przypada przygotować coś dla proboszcza ze Skórcza. Co prawda samą mszę załatwiał kolega łowczy i uważam, że wie co ma robić. Jak to mówi kolega Marian: „Niech robi łowczy, nie przeszkadzać mu”. Daję Krzysiowi z Barłożna parostki do poprawki. Obiecuje, że jeszcze je lepiej wybieli. Samo zamocowanie do deski wykona niezastąpiony kolega Zygmunt.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Tak skończył swój żywot na Kociewiu wielki dzik „Czarny”
Dziś trudno dokładnie ustalić datę, kiedy to dokładnie było, lecz na pewno był to w miesiącu grudniu, 10 lub 15 - na pewno okres przedświąteczny. Wybrała się ich paczka - czworo z Trójmiasta - na dziki. Tak faktycznie, to uciekli z domu, aby nie brać udziału podczas porządków przedświątecznych. Zima była wspaniała, dużo śniegu.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Pierwszy egzamin w Ochotniczej Straży Pożarnej
Niedziela 27 październik br. wita przelotnymi opadami. Nieciekawie to wygląda. Udaję się do Wielkiego Bukowca, gdzie odbywać się będzie egzamin podstawowy ochotników z OSP. Po przyjeździe przechadzam się przed strażnicą. To dość ładny obiekt. W międzyczasie przybywają osoby, które będą uczestniczyć w egzaminach. Wśród młodych mężczyzn wyróżniają się dziewczęta. Cóż, świat się zmienia i wśród strażaków są kobiety.
Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Wspomnienia Józefa Jurczyka z młodych lat
Spotkanie z osobą, która tak dokładnie pamięta szczegóły z dawnych lat, to niesamowita gratka. Będąc u siostrzeńca Fabiana rozmawialiśmy o tym, czy jeszcze jest możliwość spotkania osób, które pamiętają okres przedwojenny. Fabian stwierdził, że jego dziadek Józef Jurczyk lubi wspominać te czasy i jak będzie w Skórczu, to umożliwi mi z nim kontakt. Pewnej niedzieli otrzymałem telefon od siostry Magdy, że mogę przyjść. Skorzystałem z tej okazji i popłynęły wspomnienia.
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 66 - 78 z 95
 
Top! Top!