www.mamboteam.com
 
Strona główna
piątek, 22 styczeń 2021
 
 
Eugeniusz Cherek
EUGENIUSZ CHEREK. Tragiczne losy rodziny Nelke z Błędna Drukuj E-mail



Gertruda Nelke, ur. 29.VI.1905 roku w Gniewie, 20 lipca 1927 roku w Starogardzie zawarła związek małżeński z Władysławem Zachariaszem Nelke z Kulic. Po ślubie wraz z mężem – leśnikiem zamieszkała w leśniczówce w Błędnie. Mieli syna Tadeusza, ur. 1928 r., Czesławę, ur. 1930 r., i Gizelę. ur. 1941 r. W sierpniu 1942 roku Gertruda wraz z mężem i synem Tadeuszem została aresztowana przez gestapo w leśniczówce Błędno.


Czytaj całość...
 
EUGENIUSZ CHEREK. Ostał ci sie ino garnc (reportaż) Drukuj E-mail
- Matuszewski miał trzech adwokatów, ze wszystkiego się jakoś wykręcił. Józef Filipski – nasz skarbnik i ja siedzieliśmy bez wyroku na Okopowej i Kurkowej prawie dwa lata . Wypuścili nas pod koniec sierpnia 1980 roku. W Gdańsku robiło się „gorąco”. Zenek Zwolicki nie wytrzymał psychicznie. Skończył żywot w 1972 roku. Miał 37 lat.

Stanisław Kaźmierczak i Józef Filipski w latach 1950-1978 kierowali w Pączewie największym zakładem produkcji naturalnego jedwabiu w Polsce. W 1976 roku wprowadzili, jak na owe czasy, prekursorskie metody skupu i zbytu. Władze uznały, że popełnili przestępstwo gospodarcze.
Czytaj całość...
 
EUGENIUSZ CHEREK. Plan spływu kajakowego Czarną Wodą ks. Karola Wojtyły w 1956 r. Drukuj E-mail


Witam! Co to się wyrabia! Wszędzie święty Karol chodził, pływał. Będą pomniki stawiać przy ulicach. Oczywiste jest, że Wojtyła płynął Wdą i to jest udokumentowane, ale nie zatrzymał się w Osowie, Młynkach i w innych miejscach - na łąkach pod mostami czy jeszcze gdzieś. Odnalazłem w archiwach plan tego spływu. 
Czytaj całość...
 
EUGENIUSZ CHEREK. Ślady walk z 1945 roku w powiecie starogardzkim Drukuj E-mail
Od zakończenia działań wojennych na Kociewiu mija 69 lat. Trudno dzisiaj znaleźć namacalne ślady walk frontowych. Zniszczone fabryki, zbombardowane domy dawno odbudowano, a drzewa naznaczone pociskami dawno padły z wiekiem. Jedynie na kościołach pozostały ślady II wojny światowej.
Czytaj całość...
 
Eugeniusz Cherek - lista artykułów Drukuj E-mail


 
EUGENIUSZ CHEREK. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Zblewie Drukuj E-mail
Pana Janka Stachowiaka poznałem przed dwoma miesiącami. Od 1988 roku mieszka w Niemczech. Zaskoczył mnie sporą wiedzą na temat działalności Zblewskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Jeszcze bardziej zaimponowały mi przedwojenne zdjęcia i dokumenty, które posiada. Po głębokiej analizie doszliśmy do wniosku, że trzeba coś więcej na ten temat napisać. Może mała publikacja książkowa? Materiałów było sporo. Pan Janek „obleciał” jeszcze raz całe Zblewo w poszukiwaniu innych materiałów. Na miejscowym cmentarzu zlokalizował groby zblewskich „Sokołów”. Wspólnie zweryfikowaliśmy pewne fakty i zdarzenia, które miały miejsce w 16-letniej historii zblewskiego Towarzystwa...
Czytaj całość...
 
 
Top! Top!