www.mamboteam.com
 
Strona główna arrow Młodzi - STG
środa, 03 czerwiec 2020
 
 


Jestem ze Zblewa, nie mam kompleksów wobec tych z STG
sobota, 24 październik 2009
Od 3 lat uczę się w Starogardzie i tyle też czasu trwa mój „spór” z kolegą z ławki. Od samego początku na wesoło docina mi, że jestem ze Zblewa, podkreślając przy tym, że on mieszka w mieście. Twierdzi, że na wsi jest nudno i nie ma co robić, że nie mamy w Zblewie nic czym moglibyśmy się pochwalić.
Czytaj całość...
 
WOLONTARIAT. Razem można więcej
sobota, 24 październik 2009


Jakże satysfakcjonujący i motywujący jest szczery uśmiech podziękowania osoby, której pomogliśmy bezinteresownie! Prawdziwy wolontariusz nie oczekuje za swoją pracę jakiegokolwiek wynagrodzenia. Jest to właśnie wolontariat, czyli dobrowolna i bezpłatna praca na rzecz potrzebujących. Najważniejszym założeniem, którym powinien kierować się każdy, kto chciałby zostać wolontariuszem, to bezinteresowność.

Stowarzyszenie Wspomagające Osoby ze Środowisk Dysfunkcyjnch „Można Inaczej” ma swoją siedzibę w Starogardzie Gdańskim przy al. Wojska Polskiego 34 A. Oferuje bezpośrednią pomoc osobom samotnym, starszym, niepełnosprawnym, pod opieką Stowarzyszenia są również dzieci pozbawione miłości rodzicielskiej i dzieci o specjalnych potrzebach. „Można Inaczej” realizuje mnóstwo akicji i misji. Dzieje się tam dużo rzeczy i zawsze jest coś do zrobienia. Każdy wolontariusz ma swojego podopiecznego, którego odwiedza w wytyczone dni tygodnia. Podopieczni są to osoby starsze, którym trzeba pomóc przy zrobieniu, zakupów, porządków czy wyjściu na spacer. Mogą to być także niepełonsprawne dzieci, które nie mają możliwości bawienia się z rówieśnikami. Podopiecznego należy traktować jak przyjaciela, wiele rozmawiać, a przede wszystkim sprawić, aby na jego twarzy pojawił się uśmiech. W centrum wolontariatu w każdy dzień tygodnia odbywają się różorodne zajęcia, np. Akademia Małego Człowieka. W te dni między innymi przychodzą dzieci z placówki, wolontariusze pomagają im w nauce, odrabiają razem lekcje, rozmawiają, bawią się z nimi lub grają w gry. Przede wszystkim chodzi o to, by między wolontariuszem i podopiecznym wytworzyła się więź. Coś, co sprawi, że dziecko otworzy się przed nim i będzie czekało na następne spotkanie z wolontariuszem. Dzieci, które potrzebują wsparcia, są często zamknięte na nowe kontakty, mają trudności, aby komuś zaufać. Często wyrażają to przez gniew lub obojętność. Trzeba naprawdę mu okazać swoje dobre intencje, że chcesz być jego przyjacielem i pomóc mu z uporaniem się z jego problemami. Przede wszystkim istotna jest cierpliwość. Zastanawiając się, kto mógłby zostać wolontariuszem, przychodzą nam na myśl osoby bezinteresowne i cierpliwe. Mimo stereotypów, jaka jest współczesna młodzież, w bazie wolontariuszy najwięcej spotyka się właśnie ludzi młodych. Dowiadują się zazwyczaj od swoich znajomych, lecz najczęstszym powodem zainteresowania wolontariatem są prelekcje przeprowadzane w szkołach, przeważnie na początku roku szkolnego. Do szkół wybierają się wolontariusze z przygotowaną prezentacja i mniej więcej omawiają, na czym polega praca wolontariusza. Pewnym zachęceniem dla młodzieży jest to, iż dla nich również organizowane są różnego rodzaju rozrywki: spływy kajakowe, noce filmowe w centrum wolontariatu. Ma to między innymi na celu wytworzenie między wolontariuszami dobrej atmosfery, co w dużym stopniu pomaga przy spędzaniu wspólnego czasu z podopiecznymi. Co roku również obchodzony jest Dzień Wolontariusza i wręczana jest nagroda Wolontariusza Roku.

W otaczającym nas, pędzącym świecie miło jest odnaleźć chwilę i mimo wszystko poświęcić ją na pomoc potrzebującym. Daje to niewątpliwie satysfakcję i ogromną radość. Więc może zastanówmy się nad tym, nic nas to nie kosztuje, a ... razem można więcej.

Aleksandra Plutowska

 
Małgorzata Pałkowska - moje próby poetyckie
czwartek, 22 październik 2009

- Bardzo lubię usiąść w towarzystwie kartki i długopisu, i sklecić jakiś tekst. Często także układam życzenia urodzinowe dla znajomych i przyjaciół. Mam satysfakcję, że kiedy są szczęśliwi. Kocham tez recytować wiersze, wczuwać się w tekst.


Czytaj całość...
 
Hej. popatrzcie, jakie mamy zainteresowania - mówią dziewczyny ze Zblewa
wtorek, 20 październik 2009
Reportażyk ze spotkania z grupą  kandydatów do kółka dziennikarskiego w Bibliotece Publicznej w Zblewie - wejdź...
 
Zardzewiała rampa dla skate’ów.
poniedziałek, 19 październik 2009
Hmmm... ostatnio zastanawiałem się nad tym, co robię. Tamten dzień. To moja wina? Jak do tego doszło?

Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 11 12 13 14 15 16 17 18 19 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 163 - 171 z 171
 
Top! Top!