www.mamboteam.com
 
Strona główna
niedziela, 31 maj 2020
 
 
XVI Biesiada Literacka, 25.09.2010 r. Drukuj E-mail
niedziela, 03 październik 2010
Zaprezentowaliśmy dwa referaty wygłoszone podczas XVI Biesiady Literackiej w Czarnej Wodzie. Dziś publikujemy materiał na temat Biesiady nadesłany przez Magdę Pozorską. Nadeszły też na temat tego spotkania materiały krytyczne. Opublikujemy je na dniach, po otrzymaniu referatu Michała Serockiego.


W ostatnią sobotę, września 2010 r., sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Czarnej Wodzie odbyła się XVI Biesiada Literacka. Za myśl przewodnią tegorocznej Biesiady obrano Reportaże i eseje historyczne – publicystyka na Kociewiu”. Spotkanie zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Czarnej Wody, a całość poprowadził senator Andrzej Grzyb – poeta i pisarz – inspirator czarnowodzkiego biesiadowania. W wydarzeniu licznie udział wzięli znakomici twórcy i pasjonaci kociewskiej literatury, regionaliści i miłośnicy Kociewia.


Przed rozpoczęciem naukowej części Biesiady Andrzej Grzyb zapoznał zebranych z ostatnimi nowościami wydawniczymi na Kociewiu. Prowadzący zachęcił do bacznego przyjrzenia się efektom wspólnej pracy autorek albumu „Kociewie Skarszewskie”. Ewelina Lis i Mieczysława Krzywińska przygotowały bowiem ciekawą publikację wzbogaconą poezją. Andrzej Grzyb polecił również lekturę reedycji tomiku miniatur literackich Konstantego Bączkowskiego pt. „Gawańdi kociewskie Kubi z Pińczina”. Gawędy napisane gwarą kociewską to doskonała okazja, by poznać bliżej życie na Kociewiu przed laty oczami pinczyńskiego gawędziarza – Kuby, który jak nikt inny potrafi opowiadać o codziennym życiu z humorem i ironią zarazem.

Naukową część Biesiady rozpoczęła prof. dr hab. Maria Pająkowska-Kensik. Referat nt.Ważne co stoi napisane, czyli o publicystyce w Kociewskim Magazynie Regionalnym w latach 2005-2010” stanowił solidne ujęcie myśli przewodniej spotkania. Kolejnym z prelegentów był prof. dr hab. Tadeusz Linkner. Swoją wypowiedź poświęcił on reportażom Tadeusza Majewskiego, zebranym w najnowszej książce „Oj, oj Ojczyzna”.

Duże zainteresowanie wzbudził referat Michała Serockiego, który zadebiutował na Biesiadzie w roli referenta. Ze sporą dozą humoru przedstawił on biesiadnikom sylwetkę Wojciecha Cejrowskiego – “Gringo z Kociewia”, podkreślając kociewskie korzenie podróżnika i jego przywiązanie do regionu.

W czasie spotkania zaprezentowano szerzej dwie publikacje. Pierwszą z nich była książka autorstwa Krzysztofa Kowalkowskiego „Z dziejów gminy Kaliska oraz wsi do niej należących”. Z kolei Ryszard Szwoch omówił życiorysy wybranych postaci, pochodzących z powstającego właśnie „Słownika biograficznego Kociewia” t.4.

Czarnowodzka Biesiada Literacka była, jak co roku, doskonałą okazją do dyskusji o literaturze nadwiślańskiej ziemi i jej przyszłości. Spotkanie stanowiło znakomite podsumowanie zrealizowanych zamierzeń, a jednocześnie pokazuje, ile pracy literackiej pozostało jeszcze do zrobienia dla Kociewia.

Magda Pozorska


 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!