TADEUSZ MAJEWSKI. Twórcze ścieżki BARBARY DEMBEK-BOCHNIAK |
![]() |
![]() |
czwartek, 01 grudzień 2011 | |
Lata mniej więcej 1993 – 2008 na starogardzkim Kociewiu – jeżeli chodzi o dziennikarstwo – to przede wszystkim rozkwit reportażu. Ma to oczywiście ścisły związek z rozwojem gazet: Gazety Kociewskiej, Tygodnika Kociewskiego, Kociewiaka (reportażowego dodatku do Dziennika Bałtyckiego) i chyba zbyt ambitnego pisma, w zamiarze alternatywy dla Pomeranii, Kociewicy.pl. Bez obawy można mówić o szkole kociewskiego reportażu - nie ma w tym określeniu absolutnie przesady. Nazwisk można wymieniać tu wiele i, jeżeli czas oraz Ten Tam u Góry:) - jak rzekł mi niedawno sołtys Semlina - mi na to pozwoli, spróbuję stworzyć antologię...
„Tygodnik Parafialny” Barbara Dembek-Bochniak napisała ponad 150 artykułów o tematyce społecznej i religijnej z obszaru Skórcza, Pączewa i okolic publikowanych od 2005 roku do chwili obecnej w „Tygodniku Parafialnym” – tygodniku Parafii pw. Wszystkich Świętych w Skórczu, rozchodzącym się na obszarze 5 parafii (trzech gmin i miasta Skórcz). W chwili obecnej jest jedną z nielicznych systematycznych korespondentek „TP.” Pisze językiem zrozumiałym dla osób starszych, starając się przekazywać temat w sposób możliwie atrakcyjny i nienużący. Strona www Pączewa W 2005 roku wraz z mężem Sławomirem Bochniakiem założyła i do dziś prowadzi stronę internetową parafii Pączewo http://www.ppaczewo.pelplin.opoka.org.pl/. Jest autorką zdecydowanej większości publikowanych na niej tekstów. Na portalu zebrano m.in. dużo informacji dotyczących historii parafii i okolicznych miejscowości, informacji o powołaniach oraz duszpasterzach. Dzięki reakcji internautów z całego świata (m.in. USA, Niemcy, Hiszpania), którzy zapoznali się z treściami, uściślono wiele informacji, uzupełniono wiele życiorysów, zyskano fotografie o znaczeniu historycznym dla regionu. Prowadząc stronę gromadzony jest systematycznie materiał fotograficzny uwieczniający życie społeczno-religijne parafii Pączewo. Zdjęcia Wraz z mężem zbierała oraz przekazywała materiały fotograficzne prezentujące życie na Kociewiu do Muzeum Etnograficznego w Toruniu podczas tworzenia ekspozycji stałej „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku ( 1850-1950)".
„Gazeta Kociewska” W latach 2008-2009 współpracowała z „Gazetą Kociewską”, publikując szereg felietonów, wywiadów, relacji, reportaży o problematyce społecznej i regionalnej. Swoimi publikacjami zdobyła ogromną sympatię rzeszy czytelników.
Kociewiacy.pl W 2009 roku wraz z Tadeuszem Majewskim i Jackiem Legawskim przygotowała numer specjalny „Kociewiacy.pl” na 75-lecie nadania praw miejskich miejscowości Skórcz. Portal www.kociewiacy.pl, „Pielgrzym” Po zawieszeniu pisma od 2009 roku współpracuje z portalem www.kociewiacy.pl publikując felietony i artykuły. Jej artykuły o tematyce społecznej ukazały się w 2011 roku w „Pielgrzymie”.
Orędowniczka kultury kociewskiej Jest orędowniczką kultury kociewską w kraju i za granicą. Wraz z mężem zasponsorowała i przekazała kilkanaście egzemplarzy książki „Pory roku” Antoniego Górskiego do polskiej szkoły w Egliszkach na Litwie (rejon wileński). Tę samą książkę przekazała do biblioteki ZSS w Gdańsku oraz uczniom z regionu Gdańska i Kaszub jako nagrody za dobra naukę lub osiągnięcia. W ramach wizyt młodzieży i nauczycieli ze szkół z Niemiec, Cypru, Włoch i Czech w ZSS w Gdańsku organizowała wycieczki obejmujące Kociewie (zwiedzanie Pelplina, Gniewa). W 2010 roku otrzymała Brązowy Medal za Długoletnią Służbę nadany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Opracował Tadeusz Majewski KATALOG TWÓRCZOŚCI BARBARY DEMBEK-BOCHNIAK W PORTALU
|
wstecz | dalej » |
---|