www.mamboteam.com
 
Strona główna
czwartek, 09 kwiecień 2020
 
 
Bogdan Bieliński - katalog autorów Drukuj E-mail
sobota, 09 grudzień 2006
Notatka o książkach:
 
1.Przodkowie i potomkowie Jana i Marianny z Wiśniewskich Bielińskich
z Rzeżęcina gm. Morzeszczyn

2.Potomkowie Franciszka i Anny z Ornassów Tollik
       z Rajków na KociewiuInspiracją  do wydania pierwszej broszury był wcześniej zapowiadany i zorganizowany na dzień 26.VIII.2006 Zjazd potomków Jana i Marianny Bielińskich w Nowej Cerkwi. Opracowanie zawiera siedem skserowanych artykułów począwszy od opisu pięciu pokoleń Bielińskich /XVIII-XX w./, skróconej monografii Rzeżęcina - siedziby rodu, cmentarza parafialnego w Nowej Cerkwi, biografii księży i zakonnic oraz kilku przodków.
Materiał uzupełniono szeregiem tablic, wykresów i dodatkowych zdjęć.

W drugiej broszurze, o pochodzeniu Tollików, utrzymano tę samą konwencję. Zawiera jednak większą ilość artykułów /dziesięć/.

Autor przewiduje dalsze poszerzone wydania obu opracowań o nowe artykuły uwzględniające kolejne kręgi rodzin.
           Obydwa opracowania były prezentowane przez Autora na zebraniu w dniu 13.09.2006 nr. Rady Naukowej Wydawnictwa Pomorskiego - wydawcy obu książek. Nadto wcześniej, bo 2.09.br., Autor referował pozycję o Tollikach na zebraniu Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków Kociewiaków Gdańsku - Oliwie.        


Bogdan Bieliński o sobie
         Urodziłem się w Gdyni w r. 1934., Studia prawnicze ukończyłem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Do emerytury pracowałem w Wojewódzkim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w Gdańsku, a dodatkowo jeszcze w Muzeum Narodowym w Gdańsku  w charakterze radcy prawnego.
          Podjąłem się opracowania genealogii o swojej rodzinie po mieczu i  po kądzieli, a także o rodzinach z nimi skoligaconych. Tematy grupuję w artykułach i publikuję w wydawnictwach ukazujących się na Pomorzu.
Pierwszy z nich ukazał się w 1981 r. pt. „Wolny kmieć  z Janowa nad Wisłą” z okazji 100-lecia  śmierci Melchiora Tollika w Nowej Wsi z Olsztyna. Do „Kociewskiego Magazynu Regionalnego” Tczewie piszę od  początku jego powstania w 1986r. W nr 1/1986 zamieszczony został art. „Jak gburski syn mieszczuchem zostal” /o moim dziadku Pawle Tolliku z Gniewa/. Łącznie w tym kwartalniku ukazało się moich 16 artykułów. W „Pomeranii” - organie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku ukazała się „Saga Tollików”.W „Jantarowych Szlakach” z Gdańska zamieszczono moje cztery pozycje, w tym minimonografię o rodzinnej wsi „Rzeżęcin” oraz o cmentarzach. W „Informatorze Pelplińskim” /miesięcznik Rady Miejskiej/ ukazało się siedem artykułów artykułów, w tym kilka o charakterze biograficznym /m.in. o pośle Bronisławie Mani z Rajków, o dwóch kupcach Bielińskich z Pelplina/. W „Nowinach Gniewskich” ukazały się moje dwa artykuły: Przodkowie Andrzeja Kleina-kupca z Gniewa oraz Maria z Bielińskich, żona dwóch kupców z Gniewa.
             W „Słowniku Biograficznym Pomorza Nadwiślańskiego” zamieszczono kilka biogramów  przeze mnie opracowanych, w tym mego ojca Kazimierza Bielińskiego i pradziadka Melchiora Tollika, a kilka dalszych jest w toku przygotowania do zamieszczenia w III suplemencie.
             Częściowym ukoronowaniem dotychczasowych publikacji są dwa opracowania zbiorcze o Bielińskich i Tollikach. Na podstawie zebranego materiału zamierzam w dalszym ciągu poszerzać rozpoczęte opracowania.
              Jestem członkiem niedawno powstałego Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków z  siedzibą w Oliwie. Złożyłem też zamiar wstąpienia do Stowarzyszenia Autorów Polskich.
 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!