www.mamboteam.com
 
Strona główna
czwartek, 02 lipiec 2020
 
 
Plener malarski im. Leona Wyczółkowskiego w Gniewie - zaproszenie na wystawę Drukuj E-mail
niedziela, 10 lipiec 2016
DZIECI (z) GNIEWU
NA WYSTAWIE POPLENEROWEJ MŁODYCH ARTYSTÓW Z BYDGOSZCZY

W Gniewie trwa coroczny plener malarski im. Leona Wyczółkowskiego. Uczestniczą w nim studenci pierwszego roku Architektury Wnętrz na Wydziale Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska w Katedrze Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Prace młodzieży związane z Gniewem powstają pod czujnym okiem profesor dr hab. Aleksandry Simińskiej oraz mgr sztuki Magdaleny Rucińskiej.
 
Malarskim plenerem wspomina się Leona Wyczółkowskiego, polskiego malarza, grafika, rysownika. Zainteresowanie artystą jest nieprzypadkowe, gdyż niejednokrotnie uwieczniał fragmenty architektury gniewskiej na swoich rysunkach. W 1933 roku artysta przebywał w Gniewie.

Studenci z Bydgoszczy do Gniewu przyjeżdżają od 2009 roku. To tu pod czujnym okiem swoich opiekunów tworzą prace, wykorzystując różne techniki malarskie. Zwieńczeniem dwutygodniowego pobytu w Gniewie będzie poplenerowa wystawa młodych artystów. W tym roku odbędzie się ona we wtorek, 12 lipca, o godz. 16 na Rynku Starego Miasta w Gniewie.

Wszyscy, którzy tego popołudnia uczestniczyć będą w wystawie, obejrzeć będą mogli kilkaset prac stworzonych przez bydgoskich studentów. Wzorem ubiegłego roku, również i teraz, podczas wystawy zorganizowana zostanie loteria, na którą wystawione zostaną trzy prace artystów.

Tegoroczna wystawa wzbogacona zostanie dodatkowo o prezentację projektu „Dzieci „z” Gniewu”, podczas którego powstały 174 fotografie dzieci z Przedszkola Miejskiego w Gniewie. Każdemu z maluchów wykonano dwa zdjęcia. Na jednym pokazany jest gniew, na drugim zadowolenie. - Przyjeżdżając na plener jesteśmy otaczani dziećmi. One towarzyszą nam podczas naszej pracy, wykazując naprawdę duże zainteresowanie malarstwem. Świetnie opowiadają nam też o mieście. W związku z tym chcieliśmy uhonorować miejscowych przedszkolaków, wpisując je w inicjatywę „Dzieci (z) Gniewu”. Projekt dobrze wpisuje się w hasło promocyjne miasta „Opanuj Gniew”. Naszym zamysłem było sfotografowanie dzieci, okazujących gniew. Niektóre z trudem pokazywały złe emocje na twarzy, ale nie zbrakło maluchów, które wykazały się świetną grą aktorską. Projekt jest też pewnym działaniem socjologicznym, które kontynuowane po latach może pokazać nam, kto został w tym mieście, a kto opuścił Gniew – opowiada o projekcie jego pomysłodawczyni prof. dr hab. Aleksandra Simińska. Na wystawie zobaczyć będzie można zdjęcia dzieci z Gniewu.

Serdecznie zapraszamy do udziału w poplenerowej wystawie!

Organizatorami pleneru malarskiego w Gniewie są: Urząd Miasta i Gminy Gniew, Hotel Zamek Gniew, Parafia pw. Św. Mikołaja w Gniewie, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy.

 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!