www.mamboteam.com
 
Strona główna arrow Młodzi - STG arrow SKARSZEWY. Dom z mieszkaniami na pozostałościach gotyckiej baszty
środa, 03 czerwiec 2020
 
 
SKARSZEWY. Dom z mieszkaniami na pozostałościach gotyckiej baszty Drukuj E-mail
niedziela, 16 październik 2016
W Skarszewach możemy cieszyć się dużą ilością zabytków. Jednym z najpopularniejszych jest obwarowanie miejskie z XIV wieku. Przy ulicy Szkolnej stoją fragmenty baszty, część tego obwarowania. Zaskakujące jest to, że fragmenty baszty są częścią domu, w którym znajdują się dwa mieszkania prywatne.
Dom jest piętrowy. Metraż mieszkań wynosi 54 metry kwadratowe. Mieszka w nim ośmioosobowa rodzina. Właścicielami domu jest małżeństwo mieszkające w nim ponad 30 lat. Budynek jest bardzo stary, zabytkowy, ze sporą gotycką częścią. Ma swój urok, jednak sprawia też wiele problemów mieszkańcom.

Mieszkanka mówi, że bardzo często zalewa im się piwnica, w której do czasu zamurowania przejścia podziemnego do kościoła mieszkały szczury. Bardzo dużo kłopotu sprawiają przede wszystkim średniowieczne cegły. Spadają na chodnik i zagrażają życiu przechodzących. Wydawać by się mogło, że remont jest najlepszym rozwiązaniem. Byłby możliwy, jednak z racji tego, że dom jest zabytkiem, nie mogą go zrobić, jak chcą. Potrzebują do tego zgody konserwatora zabytków, a niestety, zgody nie ma.
U właścicieli pojawiało się wiele osób chcących kupić obiekt, ale nie przyjęli ich propozycji. Nie starali się nigdy o mieszkanie socjalne. Dlaczego nie chcą sprzedać? Ze względu na sentyment. Mieszkania są zaskakująco ładnie urządzone. Owszem, , gdyby ewentualny kupiec wyszedłby z inicjatywą zamiany tego domu na równie duży dom z ogrodem w Skarszewach,
rozważyliby tę propozycję.

Zrewitalizowany dom zapewne byłby bardzo ciekawy jako zabytkowy obiekt dla turystów, jednak od mieszkanki dowiadujemy się, że gmina nie wychodziła nigdy z żadną inicjatywą.

Legenda głosi, że co rok w wigilię Bożego Narodzenia w domu… straszy. Być może ma to związek z tym, że w czasie II wojny światowej w wigilię zginęła dawna właścicielka budynku. Została na rogu rynku przygnieciona przez czołg.

Cała sytuacja jest dość dziwna. Owszem, nie wszyscy mieszkają w domu z gotyckimi ścinami i podpiwniczeniem, ale czy powinno tak być?

Klaudia Kranicka i Daria Tyborczyk
 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!