www.mamboteam.com
 
Strona główna
niedziela, 27 wrzesień 2020
 
 
PODRÓŻE. The Shard i inne wieże Londynu Drukuj E-mail
poniedziałek, 23 styczeń 2017

Listopad 2016. Fascynują mnie wieżowce. Może przez to, że idziesz dwieście - trzysta metrów i widzisz już zupełnie inną ich kompozycję, nieustannie zmieniają się widoki.

Londyńskie wieże urzekają różnorodnością brył, daleko odbiegających od prostych, strzelistych sześcianów, natłokiem i bezceremonialną obecnością wśród starych, nieraz całkiem niskich budynków. Logiczny chaos form - taki wyszedł tu oksymoron. W różne dni w różnej przejrzystości powietrza chimerycznej londyńskiej pogody robię zdjęcia u stóp wież, ale i z tarasu widokowego Tate Galery Muzeum - to te fotki, gdzie chmury spowijają szczyty The Shard i 30 St Mary Axe. The Shard ma 308,6 m wysokości - najwyższy wieżowiec w Europie, ale już niedługo. O zmierzchu z zawrotną prędkością w dół i w górę śmigają windy, co dokładnie widać siedząc na ławce ze dwieście metrów od nich. Jeden z wieżowców jest hiperindustrialny, jakby zbudowany na sztorc z szybów wentylacyjnych, skręconych wielkimi śrubunkami, bezczelnie pręży stalowe żebra nieprzykryte nawet szkłem. Mamy Brexit, a ta 15-milionowa metropolia gwiżdże na lament Kontynentu, to widać - nad skupiskami wież (nie tylko City) jeszcze wyżej wznoszą się ażurowe dźwigi pracujące nawet wieczorami. Wśród zrealizowanych genialnych projektów architektonicznych napotykasz na mnóstwo fantastycznych dzieł, nieraz w zaskakujących miejscach, np. sapiący parą i stękający wiosłowaniem statek w Hay's Galleira. Śmigamy windą na szczyt The Shard! Na ostrym czubie ostatnich pieter tarasy widokowe - Londyn jak z samolotu. Na 69. piętrze młodzi ludzie wymyślili sobie romantyczne zaręczyny. O przepraszam, pardon, sorry, już znikam, ale czy mogę opublikować fotkę? Yes! Urzekający smukłością The Shard już niedługo straci palmę pierwszeństwa, wyższy budują w... Warszawie. Trochę w tym cwaniactwa, bo wyższy przez iglice, ale to i tak wspaniała informacja, jaką z dumą przekazują mi Polacy mieszkający w Londynie. Warszawa, ponad 3-milionowa aglomeracja też się pięknie nam rozwija, taka już całkiem ciekawa dzielnica Londynu. Pora spać.

Tadeusz Majewski - z Facebooka

Trzy pierwsze zdjęcia - widok na wież z Tate Galery, powietrze mało przejrzyste 













Zdjęcie z przystanku metro. W głębi wieże City







Robisz kilkaset kroków i wiele się widoku zmienia 




30 St Mary Axe. Na drzewie rosną kamienie.
Projekt słynnego architekta Normana Fostera



The Shard



Przepraszam, pardon, sorry... Na 69. piętrze The Shard trafiłem akurat na zaręczyny



Hiper nowoczesny no nie? - tak opisałem to zdjęcie na Fb. Myślałem, że w budowie, bo ciągle z tej strony było słychać jakieś prace budowlane. Tymczasem Krzysztof Strzeliński wyjaśnił:  
Niezupełnie, zbudowano go już w 1986 r., więc ma ponad 30 lat. To siedziba słynnego brytyjskiego towarzystwa ubezpieczeniowego Lloyd's. Ta industrialna z wyglądu budowla została zbudowana w stylu bowelistycznym, zakładającym wyprowadzenie niektórych urządzeń na zewnątrz w celu maksymalizacji miejsca wewnątrz. Innym budynkiem w podobnym stylu jest również słynne Centre Pompidou w Paryżu z lat 70-tych..



Zmęczyło mnie liczenie pięter. Wyszło mi 60, ale jest więcej



Tych wież nie trzeba tłumaczyć :) 



Niezwykły statek - w Hay's Galleria





 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!