www.mamboteam.com
 
Strona główna
czwartek, 02 lipiec 2020
 
 
TCZEW. O Żuławach Gdańskich w „Tekach Kociewskich” Drukuj E-mail
poniedziałek, 06 luty 2017Staraniem oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie ukazał się kolejny, dziesiąty już zeszyt „Tek Kociewskich”. W roczniku znaleźć materiały, które przybliżają dzieje ziemi pomorskiej Borów Tucholskich, Kociewia, Kaszub czy Żuław. Są również teksty, które powinien zainteresować miłośników historii powiatu gdańskiego. To artykuły Aleksandry Paprot pt. „Co o Żuławach każdy wiedzieć powinien?”. Czy Tomasza Jagielskiego, na co dzień nauczyciela w Zespole Szkół w Suchym Dębie, który zaprezentował „Opowieści historyka z żuławskiej krainy”. Autor przedstawił dzieje domu podcieniowego w Koszwałach, który znalazł się na gdańskim banknocie oraz opisał pobyt polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego w Kiezmarku.

– Dzieje wsi położonej nad Wisłą Kiezmark przez pobyt polskiego króla znalazły się w wirze europejskiej historii. Jednocześnie dodaje, że materiał w „Tekach Kociewskich” stanowi fragment monografii osady Leszkowy, która być może niedługo ujrzy światło dzienne – powiedział autor.

Jerzy Kornacki w tekście „Daniel Ernst Jabloński – teolog i naukowiec rodem z Mokrego Dworu” przypomina życie i działalność tej mało znanej postaci związanej z Żuławami Gdańskimi.

Dziesiąty zeszyt „Tek Kociewskich”, podobnie jak wcześniejsze, dostępny jest w internecie na stronie Skarbnicy Kociewskiej lub oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie ;

https://issuu.com/skarbnicakociewska/docs/teki_kociewskie_2016_z._10

Jednocześnie zapraszamy w najbliższy piątek do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego 6 na godzinę 18.00. Odbędzie się prezentacja nowego numeru „Tek Kociewskich”, a każdy przybyły czytelnik otrzyma bezpłatny egzemplarz.

(TJ)


 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!