www.mamboteam.com
 
Strona główna
czwartek, 03 grudzień 2020
 
 
OKIEM FELIETONISTY. Zrywka straszy w Borach Tucholskich Drukuj E-mail
poniedziałek, 27 luty 2017


Ale mnie nastraszyli. O tym, że w lasach trwa aktywna wycinka drzew wiedziałem, ale nic nie słyszałem o tym, aby w lasach była ZRYWKA. Nie słyszałem aż do soboty. Piękna, słoneczna pogoda podkusiła mnie, aby pospacerować po pobliskich Borach. Idę, idę.
Wdycham rześkie powietrze pełne ożywczego tlenu. Oczy odpoczywają pieszcząc zieleń iglastych drzew i soczystą zieleń już zieleniejącego runa. Aż tu nagle dostrzegam białą tablicę umieszczoną na sporym słupku. Nieco zdezorientowany rozglądam się wokoło i nasłuchuję. Wkoło cisza. Dochodzę do tablicy od tyłu. Zaglądam na jej przód i czytam „Zakaz wstępu. Ścinka i zrywka”. Hmmm. Ścinka to zapewne inna nazwa wycinki, ale co to jest ta ZRYWKA? Pierwszy raz spotykam to słowo. Ponownie rozglądam się wokoło, ale niczego nie widzę ani nie słyszę. Ani ścinki, ani zrywki. Na wszelki wypadek zawracam i pospiesznie wracam do domu. Do komputera. Do wszechwiedzącego wujka Google. Wystraszyła mnie ta ZRYWKA. Co to za monstrum? Klikam i jest.

Zrywka drewna – czynność transportu drewna okrągłego z miejsca pozyskania (od pnia) do miejsca załadunku, składowania, wstępnej obróbki itp. Jest to najtrudniejsza i najkosztowniejsza faza transportu, ze względu na duże rozproszenie surowca drzewnego i niekorzystne warunki przyrodnicze (np. w górach). Ze względu na rodzaj użytej siły, zrywkę można podzielić na:

1. ręczną, w tym ręczną grawitacyjną polegającą na zsuwaniu drewna po stoku, wykonywaną przy pomocy zwierząt: końmi – konną (w innych krajach również słoniami)
2. grawitacyjną: przy użyciu ryz (ziemnych, lodowych, śniegowych, drewnianych, plastikowych, metalowych), przy użyciu ślizgów (najczęściej drucianych, kolejką Szotkowskiego),
3. mechaniczną wykonywaną pojazdami mechanicznymi, ciągnikami rolniczymi (uniwersalnymi), ciągnikami specjalistycznymi, skiderami (skidderami), forwarderami, wciągarkami, kolejkami linowymi, rzadko również sterowcami, balonami lub helikopterami.

Ze względu na sposób transportowania drewna zrywkę dzieli się na:

1. wleczoną – kiedy praktycznie cała długość zrywanej drewna dotyka do ziemi (ściółki),
2. półpodwieszoną – kiedy najczęściej odziomek jest podniesiony do góry a wierzchołek ciągnie się po ziemi,
3. podwieszoną – kiedy drewno nie ma kontaktu z glebą,
4. nasiębierną – kiedy drewno jest załadowane na specjalistyczny ciągnik zrywkowy, forwarder i nie ma ono kontaktu z ziemią i tym samym ogranicza uszkodzenie powierzchni gleby jedynie do zniszczeń powodowanych przez koła ciągnika (ugniatanie gleby).

Odetchnąłem. Spacery po lesie nie tylko służą zdrowiu, ale i kształcą. Czegoś się nowego dowiedziałem. Poznałem nowe słowo. Teraz jeszcze zapytam leśników, jaką ZRYWKĘ realizują w naszych, Borach Tucholskich. Coś mi się jednak wydaje, że będzie to ZRYWKA WLECZONA.

Stanisław Sierko


 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!