www.mamboteam.com
 
piątek, 15 styczeń 2021
 
 
ANTONI CHYŁA - BLOG. Jak bobry poczęstowały sosną jelenie Drukuj E-mail
poniedziałek, 27 luty 2017


Dziś wspólnie z Zygmuntem Kuklińskim postanowiliśmy uzupełnić sól w lizawkach w obwodzie nr 259 - Skórcz. Wykładanie soli przebiegało bez przeszkód. Idąc do lizawki przy Jonce (prawidłowa nazwa Janka), zobaczyliśmy leżącą potężną wierzbę. Po dojściu stwierdziliśmy, że twórcami tego mostu są bobry.
Podczas upadku drzewa korona jego połamała rosnące sosny, a część z nich po prostu swym ciężarem przygniotła do ziemi. Bobry przystąpiły do żerowania i przenoszenia części drzewa do siebie, ściągając je do Jonki. Widoczne dwie wyżłobione w glebie ścieżki do wody. W jednym przypadku niedokończone żerowanie - czyżby koniec pracy?
Ciekawe w tym wszystkim jest to, że jelenie zaczęły spałować sosny (obdzieranie zębami kory z drzew, w której znajdują się składniki pokarmowe), które ucierpiały wskutek upadku drzewa. Pozostała jeszcze sosna z uszkodzeniami kory, gdzie być może zalegną się szkodniki i dzięcioł będzie miał co robić.
Zażartowałem do Zygmunta, że Koło Łowieckie Łoś ze Skórcza zyskało kładkę przez Jonkę. Wystarczy tylko zamontować poręcz.
I jak tu nie chwalić bobrów?

Antoni
13 lutego 2017

 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!