www.mamboteam.com
 
niedziela, 17 styczeń 2021
 
 
ANTONI CHYŁA. Historia nadleśnictwa Drewniaczki - do uzupełnienia Drukuj E-mail
piątek, 21 kwiecień 2017


Wydawałoby się, że historia nadleśnictwa Drewniaczki jest już w miarę odtworzona. Na dzień dzisiejszy mamy pewne ustalenia faktów, które zostały potwierdzone w oparciu o uzyskane dokumenty. Lecz dzięki wnuczkom Antoniego Tinza, paniom Agnieszce i Ewie Tinz, jesteśmy w posiadaniu historycznych zdjęć.

Wydawałoby się, że historia nadleśnictwa Drewniaczki jest już w miarę odtworzona. Na dzień dzisiejszy mamy pewne ustalenia faktów, które zostały potwierdzone w oparciu o uzyskane dokumenty. Lecz dzięki wnuczkom Antoniego Tinza, paniom Agnieszce i Ewie Tinz, jesteśmy w posiadaniu historycznych zdjęć. Być może uda się ustalić tożsamość osób, które są na nich uwiecznione. Dla ciekawości ustaliłem dni tygodnia, w których były wykonywane zdjęcia. To czwartek, piątek, sobota i niedziela, która była preferowanym dniem tygodnia, w którym wykonywano zdjęcia.

Dwa zdjęcia związane są z okresem ciąży pani Mari Tinz. Zdjęcie z 1 marca 1934 roku w lesie z mężem Antonim i szwagrem Marianem. W dniu 9 kwietnia 1934 roku w Woziwodzie na świat przyszedł syn Zdzisław. Drugie zdjęcie to Maria z Antonim, wykonane 9 czerwca 1935 roku w pokoju sekretarzówki w Drewniaczkach. To zdjęcie oddaje klimat panujący w domu. Na ścianie widoczne obrazy i parostki rogacza na desce, gdyż Antoni Tinz polował. Widzimy również część radia (pan Zdzisław potwierdza, że radio było w domu). 18 sierpnia 1935 roku w Drewniaczkach na świat przychodzi drugi syn - Lech.

Wydawałoby się, że historia nadleśnictwa Drewniaczki jest już w miarę odtworzona. Na dzień dzisiejszy mamy pewne ustalenia faktów, które zostały potwierdzone w oparciu o uzyskane dokumenty. Lecz dzięki wnuczkom Antoniego Tinza, paniom Agnieszce i Ewie Tinz, jesteśmy w posiadaniu historycznych zdjęć. Historia nadleśnictwa Drewniaczki - do uzupełnieniaNa innych zdjęciach są panie i panowie. W jednym przypadku dwóch praktykantów leśnych (na podstawie relacji komendanta SL Grzegorza Sławnego - świadczą o tym oznaczenia na kołnierzach kurtek) wspólnie z rodziną Tinz. Również nie można wykluczyć, że na którymś ze zdjęć jest pani Waleria Popielarczyk i jej mąż Aleksander Popielarczyk (zamordowany w lesie Zajączek 26.10.1939). Rodzina Tinz jak i Popielarczykowie byli sobie bliscy. Z relacji Zdzisława Tinza wynika, że po wojnie matka wróciła z nimi do Drewniaczek, krótko mieszkali u państwa Popielarczyk. Pani Waleria Popielarczyk pomogła matce odzyskać część mebli i książek z biblioteki.

Jest prośba, szczególnie do rodziny państwa Popielarczyk, aby na podstawie zdjęć rodzinnych pomóc w ustaleniu, czy na tych zdjęciach z Drewniaczek jest Waleria i Aleksander Popielarczyk? Proszę też o pomoc w identyfikacji innych osób, które rozpoznały swych krewnych lub znajomych.

Skórcz dnia 19.04.2017 rok Antoni 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!