www.mamboteam.com
 
Strona główna
sobota, 04 lipiec 2020
 
 
Historia kociewskiej rodziny opisana zdjęciami. Koloryzacja - PIOTR PLISZKA Drukuj E-mail
sobota, 27 maj 2017To niezwykłe zdjęcie wykonano w 1911 r. w Tczewie. Na pierwszym planie ćwiczy Wanda Ponczek, później żona Jana Trochy. Mama Wandy, krawcowa w Tczewie, wychowywała córkę sama. Dziewczyna była bardzo dzielna. Chodziła po płotach, wchodziła na drzewa, lubiła broić. Mama nie chciała zgodzić się na ślub córki, bo ubzdurała sobie, że Jan Trocha jest pijakiem. Wanda wyszła za mąż po śmierci mamy, w 1927 r. Trochowie byli bardzo szczęśliwym małżeństwem. Wanda zajmowała się szyciem i haftowaniem ornatów w Gdyni, Jan pracował jako urzędnik w stoczni w Gdyni. Mieszkali przy ul. Kasprzaka 4A, teraz Necla.

Wanda Trocha d/d Ponczek, ur. 05.11.1900 Tczew ?, zm. 24.07.1982 Gdynia, maż, Jan Trocha, ur. 1894 w Zblewie, zm. 1.03.1973 r. Pochowani na Cmentarzu Witomińskim. Nie mieli dzieci.Zdjęcia z rodzinnych zbiorów Piotra Pliszki. Kadry i koloryzacja – Piotr Pliszka


Piotr Pliszka (ur. 1956 r., starogardzianin) lubi historię oraz stare zdjęcia – uściślając odkrywanie ich tajemnic i koloryzację. Obecnie działa w Regionalnej Grupie Popularyzacji Mikrohistorii i intensywnie zbiera zdjęcia ofiar Szpęgawska i wszelkie informacje o nich w celu utworzenia wirtualnego a może i realnego muzeum zbrodni hitlerowskich w Szpęgawsku i na Kociewiu. 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!