www.mamboteam.com
 
Strona główna
środa, 18 lipiec 2018
 
 
KRONIKA STRAŻACKA. Powiat starogardzki. Działania ratowniczo-gaśnicze 13.11 - 19.11.2017 Drukuj E-mail
poniedziałek, 20 listopad 2017

Informacja o prowadzonych działaniach ratowniczo-gaśniczych
w dniach od 13.11.2017 r. do 19.11.2017 r.

1. 15.11.2017 r., godz. 06:47-09:05; Skórcz ul. Pomorska – wypadek drogowy

Na miejscu zdarzenia zastano Zespół Ratownictwa Medycznego, który zajmował się osobą poszkodowaną w  wyniku potrącenia. Pojazd biorący udział w zdarzeniu znajdował się na pasie ruchu blokując przejazd. Ruch pojazdów odbywał się wahadłowo. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu terenu akcji, gdzie prowadzono czynności dochodzeniowe.  Osoba poszkodowana została zabrana szpitala w Starogardzie Gd. Pojazd usunięto na pobocze,
a z jezdni usunięto pozostałości powypadkowe. Działania straży pożarnej  zakończono.


2. 16.11.2017 r., godz. 02:38-02:59; Starogard Gdański ul. Tadeusza Kościuszki – pożar

Na miejscu zdarzenia zastano pożar koła samochodu osobowego BMW parkującego na posesji. Pożar nie rozprzestrzenił się do wnętrza pojazdu. Mieszkańcy podjęli próbę gaszenia pojazdu przy użyciu gaśnic. Zabezpieczono teren działań. Następnie ratownicy przy użyciu  prądu wody w natarciu ugasili pożar. Sprawdzono wnętrze. Ogień nie przedostał się do kabiny ani komory silnika. Pożar ugaszono - dalsze czynności prowadziła policja.

3. 16.11.2017 r., godz. 11:12-11:34; Starogard Gdański, ul. Lubichowska
– wypadek drogowy

Na miejscu zdarzenia zastano potrąconą przez samochód osobowy kobietę leżącą na chodniku. Osoba poszkodowana była przytomna. Pojazd osobowy po potrąceniu kobiety uderzył w płot posesji przy ul. Lubichowskiej. Zabezpieczono teren działań. Następnie ratownicy JRG udzielili osobie poszkodowanej kwalifikowanej pierwszej pomocy. Osobę poszkodowaną przekazano przybyłemu na miejsce zdarzenia Zespołowi Ratownictwa Medycznego. W tym samym czasie odłączono zasilanie akumulatorowe w uszkodzonym pojeździe osobowym. Policja prowadziła czynności dochodzeniowe. ZRM odjechał z miejsca zdarzenia z osobą poszkodowaną do szpitala w Starogardzie Gdańskim. Uszkodzony pojazd znajdował się na poboczu drogi nie stwarzając zagrożenia w ruchu drogowym. Działania straży pożarnej zakończono.

4. 18.11.2017 r., godz. 13:29-19:44; gmina Skórcz, Wielki Bukowiec – pożar


Na miejscu zdarzenia zastano pożar stodoły z garażem. Cały dach objęty był pożarem. Właściciel przekazał informację, że w obiekcie nie znajdują się żadne osoby, ale są butle
z acetylenem i  wskazał miejsce, gdzie się znajdują. Zabezpieczono teren działań. Ratownicy odłączyli zasilanie elektryczne do budynku. Jednocześnie ratownicy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych podjęli czynności gaśnicze w natarciu, do wnętrza obiektu w celu przygaszenia ognia i dotarcia do butli z acetylenem. Z uwagi na charakter zdarzenia (butle z acetylenem) wyznaczono strefę zagrożenia 200 m. Po przybyciu następnych zastępów podano kolejne prądy wody: z podnośnika SH-18, prąd z drugiej strony budynku i dwa w celu schładzania zestawu butli acetylenowych. Wykonano otwór w dachu celem skutecznego podania środka gaśniczego. Zbudowano stanowiska wodne, jedno na pobliskim stawie, drugie z sieci hydrantowej, w celu zapewnienia ciągłości podawania wody przy pożarze. W trakcie działań sprawiono bezobsługowe stanowiska wodne, za pomocą przenośnego działka wodnego i prądownicy wodnej, które w sposób ciągły podawały wodę w celu chłodzenia butli. Po zlokalizowaniu pożaru, kierujący działaniem ratowniczym ze względu na rodzaj zdarzenia wycofał część ratowników poza strefę zagrożenia. Zgodnie z procedurą  postępowania z butlami acetylenowymi nieprzerwanie schładzano przez trzy godziny i cyklicznie sprawdzano je kamerą termowizyjną oraz miernikiem wielogazowym. Na miejsce przybyła policja, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego oraz pogotowie energetyczne. Po trzech godzinach przystąpiono do testu zwilżania, ponownej oceny temperatury butli kamerą termowizyjną - zagrożeń nie stwierdzono. Butlę przeniesiono do zbiornika z wodą celem chłodzenia przez 24h. Następnie kierujący działaniem ratowniczym wprowadził ratowników do budynku w celu dogaszenia zarzewi ognia, wyniesienia tlącego się wyposażenia budynku i przelania wodą. Sprawdzono cały obiekt przy pomocy kamery termowizyjnej i miernika wielogazowego - zagrożeń nie stwierdzono. Działania zakończono.

5. 18.11.2017 r., godz. 17:54-19:06; Pinczyn, ul. Główna – wypadek drogowy


Na miejscu zdarzenia zastęp OSP zastał kobietę i mężczyznę potrąconych przez samochód osobowy. Osoby poszkodowane znajdowały się w pojeździe świadka. Pojazd sprawcy znajdował się na poboczu, ruch odbywał się wahadłowo. Zabezpieczono teren działań. Następnie  ratownicy OSP udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym (m.in. wsparcie  psychiczne, stabilizacja głowy i górnego odcinka kręgosłupa, tlenoterapia). Po przybyciu na miejsce ZRM poszkodowanych przekazano ratownikom medycznym. W dalszym ciągu kierowano ruchem. Po przybyciu na miejsce policji działania straży pożarnej zakończono.

6. 19.11.2017 r., godz. 03:58-05:08; Skarszewy, ul. Gen. Władysława Sikorskiego – pożar


Na miejscu zdarzenia zastano wydobywające się płomienie z przedziału kierowcy
w samochodzie Ford Transit. Właściciel znajdował się na miejscu. Zabezpieczono teren działań.  Następnie ratownicy podali prąd wody w natarciu. Pożar zlokalizowano. Na miejsce zdarzenia przybyła Policja. Sprawdzono przedział towarowy – brak zagrożeń. Działania zakończono.

kpt. Karina Stankowska
 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!