www.mamboteam.com
 
Strona główna
czwartek, 04 czerwiec 2020
 
 
Dwie wystawy w CWRDW Drukuj E-mail
piątek, 30 listopad 2007
Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie serdecznie zaprasza na dwie nowe wystawy ze sztuki współczesnej. W sobotę, 8 grudnia 2007 r. o godz. 16.00

W siedzibie Centrum, ul. 30 Stycznia 4, odbędzie się otwarcie wystawy „Projekt METROPOLKA. Mój pierwszy dom”, a w czwartek, 13 grudnia 2007 r., o godz. 18.00. CWRDW serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy Katarzyny Szczodrowskiej „Równanie”.


Projekt METROPOLKA to wspólny projekt dwóch gdańskich artystek: Anny Tomaszuk
i Dobrochny Walickiej. METROPOLKA to próba nazwania obszarów, w których samookreśla się współczesna, mieszkająca w tej okolicy Europy kobieta. To próba zmierzenia się z takimi pytaniami jak: Czy mieszkanki Polski przeżywają macierzyństwo, seks, starzenie się i śmierć jakoś inaczej niż kobiety w innych krajach? Co znaczy: "jestem Polką"? Czy etykietka: „zawód: żona" lub "zawód: artystka" powinny budzić zażenowanie? Jak wygląda codzienna polska praktyka życia w nawzajem wykluczających się (np. katolicyzm i konsumpcjonizm) systemach wartości? Co jest zmienne, co jest stałe?
Przedmiotem artystycznego komentarza jest DOM - miejsce, z którego pochodzimy, widziane w kontekście społecznym (rodzina), kulturowym (ojczyzna duchowa), biologicznym (ciało) oraz dosłownym. W przeszłości doświadczenie budowy domu dane było niewielu Polkom, to nowy obszar kobiecej działalności. Autorki koncentrują się na fenomenie kreacji, budowania systematycznej realizacji zamierzonej idei. Gościnny udział Krzysztofa Wyrzykowskiego wzbogaci projekt o spojrzenie z męskiej perspektywy.

 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!