www.mamboteam.com
 
Strona główna
sobota, 23 styczeń 2021
 
 
Tu Portal Wolne Kociewie... Drukuj E-mail
piątek, 29 luty 2008
Dzień dobry, tu Portal Wolne Kociewie...  no proszę, jak mi się skojarzyło...  Oczywiście z RWU - Radio Wolna Europa.
Mój ojciec większość swego życia siedział przy  radiu i przedzierając się przez  trzaski, piski i szumy całego świata oraz trzaski zagłuszające, z uporem maniaka wyławiał ten charakterystyczny sygnał i  słowa: Tu mówi Radio Wolna Europa. Story były zasłonięte, światła na ogół pogaszone, a my, synowie - idioci -  myśleliśmy, że ojciec to jakiś zagubiony element z minionej, a nawet wymyślonej epoki.
Ba, na skutek propagandy i indoktrynacji, z jaką mieliśmy do czynienia na co dzień w szkole, ale nie tylko tam, myśleliśmy,. że ten przedwojenny pan, to znaczy się Ojciec, robi coś nielegalnego i daje się oszukiwać przez imperialistów.
Najgorsze dla niego było to, że co wieczór słuchał słów, na które nie mógł odpowiedzieć. I słuchał w pewnym sensie opowieści o świecie, którego absolutnie nie mógł ujrzeć (jako zdeklarowany wróg socjalizmu o czymś takim jak paszport nawet już nie marzył). 
Mówi się bzdury o zbrodniach P|RL-u. O zbrodni stanu wojennego. Nie tu trzeba szukać tych zbrodni. 
Jest jedna zasadnicza zbrodnia socjalizmu - przejściowego stadium komunizmu.  Zbrodnia pozbawienia całych pokoleń możliwości poznawania świata, realizacji marzeń o podróżach, czytania prawdy i jej oglądania, oglądania kolorów w przecudnym i wielobarwnym hiper-supermarkecie  świata. 
Miliony takich ludzi jak mój ojciec po prostu zostały uwięzione przy radiach i w tęsknocie za czymś, o czym my nie mieliśmy pojęcia... 
No ok, dość tych wspomnień, choć chyba kryje się w nich poważna refleksja. .. Chciałem napisać o czymś innym - i piszę.
Kilka lat temu przy ulicy Gimnazjalnej w Starogardzie parkowały trzy, może cztery samochody.  przedwczoraj  po raz pierwszy się zdarzyło, że nie zabrakło  wolnego miejsca na całej długości ulicy.
Przez 3-4 lata, należy z tego wnioskować, ilość samochodów zwiększyła się co najmniej 10-krotnie!  
Ocxzywiście samochód to samochód, ale i symbol - na przykład podróży... Jak ja zazdroszczę tym wszystkim młodym ludziom, że mogą teraz się realizować w wolnej Europie jako wolni ludzie.  Zazdroszczę, bo większość mojego życia przepada na ten szary okres PRL-u i właściwie nie mam już czasu na na przykład podróże...
Na dzisiaj wystarczy - sprawdzę teraz skrzynkę (przyszło ze 200 maili)  i coś Wam zaraz wrzucę, ok? bawcie się. Pogoda jest taka  piękna.
Tadeusz Majewski
 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!