www.mamboteam.com
 
Strona główna
poniedziałek, 30 marzec 2020
 
 
Tadeusz Majewski otrzymał Pierścień Mechtyldy Drukuj E-mail
piątek, 21 marzec 2008
Kociewie. Wyróżnienia Kociewskiego Kantoru Edytorskiego - "Pierścień Mechtyldy"„Pierścień Mechtyldy” otrzymał m.in. nasz redakcyjny kolega Tadeusz Majewski (z prawej, obok prezdenta Tczewa Zenona Drewy).
FOT. SEBASTIAN DADACZYŃSKI


W miniony poniedziałek zostały wręczone wyróżnienia redakcyjne przyznane przez Radę Programową Kociewskiego Kantoru Edytorskiego – sekcji wydawniczej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie - „Pierścień Mechtyldy”.

Otrzymali go: nasz redakcyjny kolega
Tadeusz Majewski - za dokonania literackie,
Zdzisław Mrozek - za wyróżniającą się publicystykę
i Jan Ejankowski - za wartościowy opis doświadczeń w zakresie edukacji kulturalnej.


Wyróżnionym wręczono dyplom i pierścień przedstawiający zminiaturyzowaną autentyczną pieczęć księżnej Mechtyldy, małżonki księcia lubiszewsko – tczewskiego Sambora II.
Nagrody ufundowała Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie wraz z Janem Kulasem, miejscowym posłem.

Wszyscy laureaci, co zrozumiałe, nie kryli swej radości.

Starogardzianin Tadeusz Majewski jest dziennikarzem, felietonistą, autorem setek, a może i tysięcy reportaży o Kociewiu, z którymi Czytelnicy co tydzień zapoznają się na łamach „Polski Dziennika Kociewskiego” i przez kilka ostatnich lat co pewien czas w "Rejsach".
Jego teksty mówią bardzo często o najdalszych, często zapomnianych przez Boga zakątkach Kociewia. Pokazują niejednokrotnie zupełnie nieznane zabytki z dziedziny kultury, przyrody, przedstawiają setki ludzi i ich życiowe problemy.

Tadeusz Majewski jest także autorem dwóch niezwykłych książek opowiadających o zwykłych mieszkańcach regionu: „Przeplotnia” i „Oj, oj Ojczyzna”.

– Trochę dziwię się z tej nagrody, bo przez 17 lat pisałem reportaże, opowiadania, głównie z powiatu starogardzkiego – mówi Tadeusz Majewski. – Cieszę się jednak, że kapituła dostrzegła nie tylko twórców ze swojego powiatu.

Zdzisław Mrozek to z kolei historyk literatury, eseista i krytyk literacki, urodzony w Pelplinie. Jest autorem blisko 200 publikacji naukowych, popularnonaukowych oraz krytycznoliterackich, przede wszystkim w zakresie trzech dziedzin: teatru, polskiej literatury romantycznej i piśmiennictwa regionalnego.

Ostatni z wyróżnionych – Jan Ejankowski – to mieszkaniec Piaseczna. Jest prekursorem edukacji regionalnej na Kociewiu. Ponadto jest autorem, m.in. publikacji o historii swojej parafii.

– Moje zdrowie nie jest już taka dobre jak jeszcze 10 lat temu, przeszedłem w tym czasie kilka poważnych operacji, ale zawsze będę działał na rzecz Kociewia – zapewnia Jan Ejankowski. – Od 1934 roku, kiedy przebywam stale na tej ziemi, Kociewie stało się dla mnie piękną krainą. I gdybym dziś miał ponownie wybierać, znów zdecydowałbym się na zawód nauczyciela. Dla mnie praca z uczniami była misją społeczną. Dziś wielu z nich zatrzymuje niekiedy... samochody i mówi, że byłem ich nauczycielem. A to chyba oznacza, że nie zalazłem im zbyt za skórę.

SEBASTIAN DADACZYŃSKI


Zobacz powiązane :

 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!