www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA arrow GMINA KALISKA arrow Z KART HISTORII
piątek, 27 listopad 2020
 
 
Z KART HISTORII Drukuj E-mail
Gmina Kaliska leży na dawnym szlaku bursztynowym. Pierwsze wzmianki o miejscowości Kaliska
występują w dokumencie pisanym z 1766 r. Rozwój wsi nastąpił po wybudowaniu w 1873 linii kolejowej łączącej Berlin z Królewcem i uruchomieniu dużego tartaku w 1902 roku. Na przełomie roku 1910 - 11 ludność ewangelicka wybudowała mały kościół w stylu neogotyckim usytuowanym w pobliżu stacji kolejowej. Rozbudowany po wojnie tartak stał się największym tego typu zakładem na Pomorzu Gdańskim. W latach 90-tych dokonano przebudowy kościoła nie niszcząc jednak jego pierwotnego charakteru.
Iwiczno - miejscowość wchodząca w skład gminy odległa od Kalisk o 3 km. Pierwsze wzmianki o
Iwicznie pochodzą z 1402 r. To tu w 1874 r. urodził się Izydor Gulgowski – twórca pierwszego skansenu we Wdzydzach Kiszewskich.
Niecałe 3 km od Kalisk znajduje się miejscowość Piece. Rozwój osady Piece przypada na koniec
XIX w. Na terenie gminy leżą też inne mniejsze miejscowości takie jak: Cieciorka, Płociczno, Bartel Wielki czy Studzienice.
Powstanie Cieciorki datuje się na rok 1789, ponieważ z tego okresu pochodzą wzmianki o karczmie królewskiej w tej miejscowości. W Studzienicach również istniała karczma królewska, a ponadto ochotnicy ze Studzienic brali czynny udział w Odsieczy Wiedeńskiej w 1630 roku. Ponadto w miejscowości Płociczno znajduje się neogotycki kościół poewangelicki wybudowany w 1911r., którego pierwszym pastorem był Jan Muhlradt. Kościół był wybudowany w tamtych czasach
dla 16 rodzin tego wyznania. Obecnie kościół został przejęty przez katolików i jest kościołem rektorskim pod wezwaniem Św. Józefa.
W miejscowości Bartel Wielki w 1907 roku wybudowano szkołę, pierwszym nauczycielem był Alojzy Bączkowski. Zorganizował on w szkole zespół teatralny.W początkowych latach okupacji hitlerowskiej został zamordowany przez Niemców. Do dziś na murach szkoły - już nieczynnej wisi tablica pamiątkowa ku czci zamordowanego przez hitlerowców w 1939 r. nauczyciela A. Bączkowskiego. Obecnie w szkole organizowane są różne obozy harcerskie, biwaki dla uczniów z różnych szkół.
 
wstecz
Gościmy
 
Top! Top!