www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA arrow GMINA SKARSZEWY arrow MIEJSCA, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ
piątek, 04 grudzień 2020
 
 
MIEJSCA, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ Drukuj E-mail
 • Zamek Joannitów z 1305 r. – obecnie siedziba Gminnego Ośrodka Kultury w Skarszewach (z dawnego zamku pozostały oryginalne piwnice). Stała ekspozycja ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku (wykopaliska z III w p.n.e.), stała wystawa poświęcona Józefowi Wybickiemu. Wystawy okresowe prezentujące twórców ludowych Kociewia (ceramika, malarstwo, rzeźba).
 • Drewniany kościół w Szczodrowie z XV – XVI w.,
 • Gotycki kościół farny p.w. św. Michała Archanioła w Skarszewach, z XIV w., z zachowanym barokowym wyposażeniem,
 • Późnogotycki kościół w Obozinie, barokowy kościół w Godziszewie i w Pogódkach, poewangelicki kościół p.w. św. Maksymiliana z XIX w. w Skarszewach
 • Średniowieczny układ urbanistyczny starego miasta z zabytkowymi kamieniczkami z XVII i XVIII w. i fragmenty kamiennych murów obronnych z XIV wieku w Skarszewach,
 • Zespół dworsko-parkowy w Bolesławowie.
 • Rezerwat Przyrody „Brzęczek” (ochrona lasów bukowych) niedaleko wsi Pogódki. W okolicy rezerwatu znajduje się piękna wiata z miejscem ogniskowym, na organizację imprez rekreacyjnych w terenie.
 • Ekologiczna Ścieżka Edukacji Rolniczej na terenie Zespołu Szkól Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie. Ścieżkę stworzono dla uczniów, studentów, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych poznaniem swego środowiska bytowania i ekologią.
 • Elektrownia wodna w Czarnocińskich Piecach - w Obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny Wierzycy. Walorem tego miejsca jest piękne rozlewisko Wierzycy będące naturalnym siedliskiem ptactwa wodnego, ryb i innych zwierząt np. danieli. Kilometr przed rozlewiskiem, w kierunku przeciwnym do biegu rzeki, znajduje się piękny przełom Wierzycy, w którym rzeka płynie jarem o stromych 40 - metrowych stokach. W rejonie elektrowni nad Wierzycą organizowana jest pierwsza na terenie górnego biegu rzeki stanica wodna (GOSiR Skarszewy). Istnieje tu możliwość biwakowania podczas spływów kajakowych. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest występowanie na tym terenie znacznych ilości danieli.
 • Ośrodek Turystyczno - Wypoczynkowy na jeziorem Borówno Wielkie (17.5 ha powierzchni i 22 m głębokości, woda I klasy), uznawany przez wielu turystów za „Letnią stolicą Kociewia”. „Perełka Pomorza 2005” w konkursie Dziennika Bałtyckiego. Jezioro otoczone jest borem mieszanym stwarzającym klimat enklawy przyrodniczej o wspaniałym mikroklimacie. W sąsiedztwie jeziora kilka innych, znajdujących się na trasie Czerwonego Szlaku Turystycznego Jezior Kociewskich”.
 • Rejon Jeziora Godziszewskiego – największego w gminie (169 ha, maks. głębokość 17 m). Nad jeziorem są dwa kąpieliska: od strony Demlina oraz we wsi Godziszewo (kąpielisko strzeżone w weekendy).
 
Gościmy
 
Top! Top!